Letecká nehoda v Rusku si vyžádala 62 obětí, úřady vyloučily terorismus | E15.cz

Letecká nehoda v Rusku si vyžádala 62 obětí, úřady vyloučily terorismus

Letecká nehoda v Rusku si vyžádala 62 obětí, úřady vyloučily terorismus
Letecké neštěstí v Rostově na Donu
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Při leteckém neštěstí na jihu Ruska zahynulo časně ráno 62 lidí. Informovala o tom agentura ITAR-TASS s odvoláním na ruské úřady. Boeing 737-800 letící z Dubaje se zřítil za špatné viditelnosti při přistávání na letišti v Rostově na Donu a začal hořet. Ruský prezident Vladimir Putin nařídil, aby byla příbuzným obětí poskytnuta veškerá pomoc a podpora.

Podle potvrzených informací bylo na palubě 55 cestujících a sedm členů posádky. „Všichni zemřeli,“ uvedla letecká společnost a potvrdil to ruský vyšetřovací výbor. Úřady zahájily vyšetřování; mezi možnými příčinami neštěstí se kromě nepříznivého počasí mimo jiné zvažuje i chyba pilota. Letiště bylo přechodně uzavřeno. Prezident Vladimir Putin nařídil, aby byla příbuzným obětí poskytnuta veškerá pomoc a podpora.

Ruské úřady stejně jako letecká společnost FlyDubai vyloučily jako příčinu neštěstí teroristický útok. Šéf aerolinek podle agentury DPA zdůraznil, že oba piloti byli zkušení, měli nalétáno každý zhruba 5700 hodin. Společnost FlyDubai působí od roku 2009 a dnešní havárie v Rostově je první nehodou jejích strojů. Piloti před havárií nevyslali žádný nouzový signál.

Údaje se různí

Většinu pasažérů tvořili Rusové žijící v regionu, kteří se vraceli z dovolené, sdělil rostovský gubernátor. Na seznamu cestujících ale bylo i několik cizinců a také posádka byla mezinárodní: kapitáni letadla pocházeli z Kypru a ze Španělska a mezi členy posádky byli občané Kolumbie, Kyrgyzstánu, Ruska, Španělska a Seychel, uvedl web RT News.

Mezi cestujícími bylo podle dosud neúplných zpráv pět až 11 cizinců. Zdroje citující informaci letecké společnosti FlyDubai mluví o třech nebo osmi Ukrajincích, jednom až dvou Indech a jednom občanu Uzbekistánu.

Letecké neštěstí v Rostově na DonuLetecké neštěstí v Rostově na DonuAutor: ctk/ap
Vyšetřovatelé prohledávají trosky zříceného letounu

Agentura DPA rovněž s odvoláním na údaje společnosti FlyDubai uvedla, že oběťmi havárie se stalo 33 žen, 18 mužů a čtyři děti. Většinou to byli ruští turisté, kteří se vraceli domů. Kromě toho prý bylo na palubě osm Ukrajinců, dva Indové a jeden Uzbek.

Letadlo ČSA odkloněno

V době havárie letadla společnosti FlyDubai měly v Rostově přistát tři další stroje, byly ale odkloněny nebo se musely vrátit na výchozí letiště. Let ruské společnosti Aeroflot SU1166 z Moskvy a české společnosti ČSA OK914 z Prahy byly odkloněny do Krasnodaru, vzdáleného asi 250 kilometrů od Rostova. Letadlo společnosti Turkish Airlines z Istanbulu se muselo vrátit na výchozí letiště.

Mluvčí ČSA Daniel Šabík sdělil, že letadlo přistálo v Krasnodaru z toho důvodu, že letiště v Rostově už bylo uzavřené kvůli nehodě. Cestující pak byli přepraveni z Krasnodaru do Rostova autobusy. Z Krasnodaru do Prahy se letadlo v 08:30 vrátilo prázdné. „Cestující ze zpátečního letu byli překnihováni na nejbližší možný let,“ dodal Šabík.

Letadlo se pokoušelo přistát podruhé

Havarovaný stroj na lince z Dubaje ve Spojených arabských emirátech patřil nízkonákladové společnosti FlyDubai. Zřítil se asi 50 až 100 metrů nalevo od přistávací dráhy v Rostově na Donu, když se podruhé pokoušel o přistání. V tu dobu v Rostově údajně panovalo bouřlivé počasí s deštěm a silným větrem, které snižovalo viditelnost.

K nehodě došlo zhruba v 1:50 SEČ. Letadlo se po dopadu na zem roztříštilo na kusy, které jsou rozptýleny do vzdálenosti 1,5 kilometru. Následně se vznítilo.

Po rozednění začaly trosky vraku prohledávat týmy asi 700 záchranářů. Nalezeny byly už obě černé skříňky z letadla, uvedl Interfax.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!