Letecká neštěstí se sportovcům nevyhýbají | e15.cz

Letecká neštěstí se sportovcům nevyhýbají

4. května 1949 - Letecká katastrofa ukončila slavnou éru italského fotbalového týmu AC Turín, který byl ve 40. letech uplynulého století nejúspěšnějším italským fotbalovým celkem. Letadlo při návratu s Lisabonu narazilo do vrchu Superga nedaleko Turína a při nehodě zahynulo všech 31 cestujících a členů posádky na palubě, včetně 18 fotbalistů. Itálie tehdy přišla o deset členů své reprezentace.
4. května 1949 - Letecká katastrofa ukončila slavnou éru italského fotbalového týmu AC Turín, který byl ve 40. letech uplynulého století nejúspěšnějším italským fotbalovým celkem. Letadlo při návratu s Lisabonu narazilo do vrchu Superga nedaleko Turína a při nehodě zahynulo všech 31 cestujících a členů posádky na palubě, včetně 18 fotbalistů. Itálie tehdy přišla o deset členů své reprezentace.
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výběr případů, kdy při leteckém neštěstí zahynul větší počet členů jednoho sportovního týmu.

8. listopadu 1948

Nad kanálem La Manche zmizelo malé soukromé letadlo s částí výpravy československých hokejistů směřujících z Paříže do Londýna. Na jeho palubě byli Zdeněk Jarkovský, Vilibald Šťovík, Miloslav Pokorný, Ladislav Troják, Karel Stibor a Zdeněk Švarc - až na Švarce mistři světa a stříbrní olympijští medailisté. O osudu hokejistů začaly kolovat nejrůznější pověsti - mimo jiné, že emigrovali. Teprve za dlouhý čas vydaly vody průlivu dvě mrtvá těla. V jednom z nich byl bezpečně identifikován kapitán letadla René de Narbonne.

4. května 1949

Letecká katastrofa ukončila slavnou éru italského fotbalového týmu AC Turín, který byl ve 40. letech uplynulého století nejúspěšnějším italským fotbalovým celkem. Letadlo při návratu s Lisabonu narazilo do vrchu Superga nedaleko Turína a při nehodě zahynulo všech 31 cestujících a členů posádky na palubě, včetně 18 fotbalistů. Itálie tehdy přišla o deset členů své reprezentace.

6. února 1958

V Mnichově havarovalo letadlo, kterým se z pohárového utkání v Bělehradu vracely slavné „Busbyho děti“, jak se tehdy přezdívalo týmu Manchester United. Neštěstí nepřežilo 23 z 44 pasažérů a členů posádky. Mezi oběťmi bylo osm hráčů, osm novinářů a sedm dalších lidí, převážně činovníků klubu. Letoun Airspeed AS-57 Ambassador po vzlétnutí nenabral potřebnou výšku a vzápětí narazil do plotu obklopujícího letiště a poté i do letištního domku, což způsobilo jeho rozlomení. Nehodu mimo jiné přežili slavný manažer týmu Matt Busby a pozdější slavný hráč Bobby Charlton.

15. února 1961

Let z New Yorku do belgické metropole Bruselu se zapsal černým písmem do dějin krasobruslení. Krátce předtím, než měl dosednout na dráhu bruselského letiště, se Boeing 707 belgických aerolinek Sabena s americkým reprezentačním družstvem na palubě roztříštil o zem. Zahynulo všech 72 lidí na palubě a jeden farmář pracující na poli. Mezi oběťmi bylo 18 špičkových krasobruslařů i řada jejich trenérů či rodinných příslušníků. Všichni cestovali na chystané mistrovství světa v Praze, které se nakonec kvůli této tragédii nekonalo.

13. října 1972

Kvůli nepříznivému počasí se v Andách zřítilo uruguayské letadlo mířící do Chile, na jehož palubě bylo 45 lidí, včetně členů uruguayského ragbyového týmu. Dvanáct lidí zemřelo při pádu letadla a 17 dalších během následujících dní podlehlo následkům zranění a padajících lavin. Desátý den přeživší z rádia uslyšeli, že pátrání po nich bylo zastaveno. Dva měsíce v horách přežilo pouze 16 lidí, a to jen díky tomu, že se uchýlili ke kanibalismu. Osud mužů popisuje kniha Přežít a hollywoodský film stejného jména z roku 1993.

11. srpna 1979

Srážku dvou sovětských letadel TU-134 nad Ukrajinou nepřežilo všech 178 lidí a členů posádek na palubě obou letounů. Mezi oběťmi bylo i 17 hráčů a členů realizačního týmu tehdy elitního uzbeckého týmu Pachtakor, který jako jediný z této republiky působil v sovětské nejvyšší fotbalové soutěži.

8. prosince 1987

Při leteckém neštěstí zahynulo všech 44 hráčů, trenérů a členů realizačního týmu slavného peruánského fotbalového celku Alianza Lima. Letoun Fokker F27, kterým tým cestoval k ligovému zápasu, spadl krátce před přistáním ve městě Callao do Tichého oceánu.

7. června 1989

Při havárii surinamského letadla DC-8, které se pokoušelo o nouzové přistání na letišti metropole Paramaribo, zemřelo 174 lidí. Mezi oběťmi byla i skupina elitních surinamských fotbalistů působících v Nizozemsku známá pod názvem Colourful 11.

28. dubna 1993

Při leteckém neštěstí zahynulo 18 hráčů reprezentačního týmu Zambie, kteří se vraceli ze zápasu z ostrova Mauritius, kde v kvalifikaci afrického mistrovství zdolali domácí fotbalisty 3:0. Cestovali vojenským letadlem typu Buffalo CT15, které se zřítilo do moře krátce po startu z letiště v gabonské metropoli Libreville, kde čerpalo pohonné hmoty. Na jeho palubě bylo celkem třicet lidí - kromě fotbalistů i vedení mužstva. Nikdo nehodu nepřežil. O život při něm přišel i českým fotbalovým příznivcům dobře známý Timothy Mwitwa, který svého času oblékal dres pražské Sparty.

7. září 2011

Letoun Jak-42 s hokejisty klubu KHL Lokomotiv Jaroslavl se krátce po startu zřítil u jaroslavlského letiště. Na palubě bylo 37 až 45 lidí včetně členů základní sestavy týmu. Letecké neštěstí nepřežili tři čeští hráči Karel Rachůnek, Jan Marek a Josef Vašíček.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video