Libye přišla kvůli nestabilitě a terorismu o 68 miliard dolarů z ropy | E15.cz

Libye přišla kvůli nestabilitě a terorismu o 68 miliard dolarů z ropy

ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Útoky radikálů připravily za poslední roky Libyi o 68 miliard dolarů (1,7 bilionu korun) v ušlých příjmech z prodeje ropy. Prohlásil to předseda libyjské ropné společnosti National Oil Corporation (NOC) Mustafá Sanallá. Před povstáním proti někdejšímu diktátorskému vůdci Muammaru Kaddáfímu z roku 2011 činila produkce ropy v Libyi zhruba 1,6 milionu barelů denně. V současnosti to je zhruba 362 tisíc barelů.

Minulý týden produkci dál snížily útoky radikálů samozvaného hnutí Islámský stát (IS) na největší ropné terminály v Libyi. Hnutí Islámský stát působí převážně na severu Sýrie a Iráku, v poslední době však začal útočit i na severu Libye. Sanallá řekl, že za velkou částí ušlých příjmů z prodeje ropy stojí takzvaní Strážci ropných zařízení, kteří se zmocnili klíčových vývozních zařízení u přístavů Rás Lanúf či As-Sidr.

„Škody a ztráty kvůli ušlé produkci za poslední tři roky jsme spočítali na 68,4 miliardy dolarů. Z toho více než 70 procent je kvůli strážcům ropných zařízení v celé zemi,“ řekl Sanallá agentuře Reuters. Tato skupina, čítající prý asi 27 tisíc členů, nemusí být na IS přímo napojena. Sdílí ale podle něj stejný cíl, totiž aby Libye coby producent ropy zůstala destabilizovaná.

Libye nemá fungující instituce a její vedení mají v rukou dvě vlády a dva parlamenty, za nimiž stojí rozdílné milice a frakce, které se podílely na svržení Kaddáfího. Dnes mezinárodně uznávaný libyjský parlament zamítl nedávno sestavenou vládu národní jednoty, která měla umožnit, aby se země stabilizovala. Sanallá na konferenci v Londýně zahraničním novinářům řekl, že mocenské vakuum umožní, aby v zemi působily další teroristické či radikální skupiny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video