Pellegrini: Nedostatek pracovní síly může vyřešit řízená migrace | E15.cz

Lidí je málo. Musíme se bavit o řízené migraci, řekl slovenský premiér

Vstoupit do diskuse
0
Lidí je málo. Musíme se bavit o řízené migraci, řekl slovenský premiér
Slovenský premiér Peter Pellegrini
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Slovensko bude muset po snížení nezaměstnanosti na nová minima zahájit kvůli nedostatku pracovní síly debatu o řízené migraci. Na diskusním fóru listu Hospodárske noviny HNClub to dnes řekl slovenský premiér Peter Pellegrini.

"Nedostatek pracovní síly je nyní tím nejvážnějším problémem. Proto přichází doba, kdy bychom měli velmi otevřeně hovořit o řízené migraci, která bude mít svou kvalitu a která přivede lidi na pozice, které potřebujeme," uvedl Pellegrini.

Nezaměstnanost na pětimilionovém Slovensku klesá nepřetržitě od léta roku 2016 a letos v dubnu dosáhla nového minima 5,42 procenta. Situaci na slovenském trhu práce ovlivnilo i rozhodnutí desítek tisíc Slováků, kteří v minulosti odjeli za lepším výdělkem do zahraničí.

Slovenské firmy dlouhodobě upozorňují na nedostatek kvalifikované pracovní síly a více pracovních míst obsazují cizinci. Na konci letošního prvního čtvrtletí pracovalo na Slovensku 51 860 cizinců, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku představuje nárůst o třetinu.

Na začátku května začal na Slovensku platit zákon, který předpokládá zjednodušení podmínek pro zaměstnávání cizinců ze zemí mimo EU v nedostatkových profesích a v regionech s nezaměstnaností nižší než pět procent. Opatření se projeví v praxi po vytvoření seznamu nedostatkových profesí.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!