Litva obnovuje povinnou vojnu, reaguje na ukrajinské dění | e15.cz

Litva obnovuje povinnou vojnu, reaguje na ukrajinské dění

Litevští vojáci
Litevští vojáci
• 
ZDROJ: Litevska armada

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Litevský parlament ve zkráceném režimu schválil zákon o znovuzavedení branné povinnosti přinejmenším po dobu pěti let. Důvodem je ozbrojený konflikt na Ukrajině. Návrh schválili poslanci prakticky jednomyslně. Litva zrušila brannou povinnost v roce 2008.

Ministr obrany Juozas Olekas ve zdůvodnění návrhu uvedl, že doplňování jednotek je v nynější situaci nedostatečné, množství profesionálních vojáků zaostává za potřebami armády. Návrat povinné vojenské služby je podle něj reakcí na změněnou geopolitickou situaci. „Všichni víme, co se děje na Ukrajině,“ poznamenal ministr.

Režim vojenských odvodů, zrušených před sedmi lety, bude podle Olekase dopracován během několika příštích měsíců. Povinná vojna má trvat devět měsíců, branná povinnost se bude vztahovat na osoby ve věku od 19 do 26 let. Na studující se odvody nebudou vztahovat, ročně má být povoláno kolem tří tisíc branců. Předpokládá se ale, že značnou část armádních potřeb pokryjí dobrovolníci.

Jednotlivé frakce v rozpravě před hlasováním navrhovaly povolávat přednostně osoby, které nenacházejí uplatnění na pracovním trhu, případně osoby souzené. Předmětem diskusí byla i dosud neurčená výše finančních kompenzací. Pro obnovení povinné vojenské služby nakonec hlasovalo 112 ze 120 přítomných poslanců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery