Litvu zřejmě čeká obrat doleva a víc k Rusku | E15.cz

Litvu zřejmě čeká obrat doleva a víc k Rusku

Litva
Litva
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Pavla Palaščáková

Share on Facebook Messenger
Úsporami otrávení Litevci půjdou v neděli k volbám, středopravicová vládní koalice je ve vážném ohrožení. Země se v současnosti staví k euru zdrženlivěji než dříve, nástup levice by proces přijetí jednotné měny zřejmě ještě více zbrzdil. Dá se od ní naopak očekávat zlepšení vztahů pobaltského státu s Ruskem.

Průzkumy naznačují, že po volbách vznikne koalice v čele se sociálními demokraty. Vlastenecký svaz premiéra Andriuse Kubiliuse minule vyhrál volby s téměř dvaceti procenty hlasů. Nyní má mezi rozhodnutými voliči v sondách zhruba osmiprocentní podporu. Třetina Litevců přitom uvádí, že se ještě nerozmyslela nebo k volbám vůbec nepůjde.

Litva, podobně jako další pobaltské státy, reagovala na krizi v roce 2008 omezováním výdajů a zvyšováním daní. Tento krok ale přinesl pokles mezd a životního standardu obyvatel. Míra nezaměstnanosti dosahuje 13 procent, mnoho lidí odešlo hledat práci za hranice. „V roce 2009 by rozpočtový deficit dosáhl 15 procent HDP, skončil ale na devíti. Letos se bude pohybovat kolem tří procent,“ hájí Kubilius svá opatření.

Lidé ale na podobné argumenty neslyší. „Situace je neúnosná, polovina Litvy emigrovala,“ postěžovala si agentuře Reuters v hlavním městě Vilniusu šedesátnice Svetlana Orlovskaja. Kubilius podle ní během své vlády neučinil nic dobrého.
„Musí se uznat, že pokud se situace na trhu práce nezmění, mohou nás tuto zimu kvůli rostoucím cenám tepla čekat sociální nepokoje,“ tvrdí lídr sociálních demokratů Algirdas Butkevičius, který loví voliče na odsuzování příliš tvrdých úspor.

Čtěte také:

Eurovia CS opraví za půl miliardy železnici v Litvě

Východní země odkládají euro k ledu

Butkevičius by kvůli cenám energií rád zvýšil platy nejchudším, v principu je však za zachování rozpočtové disciplíny. Rozhodně však ne kvůli snaze o rychlé přijetí eura. Litva by podle něj neměla doplácet na chyby jiných zemí. „Eurozóna si musí vyřešit svoje problémy,“ vzkázal Bruselu. V případě vítězství se zřejmě obrátí na prorusky orientovanou Stranu práce, která v průzkumech jen mírně zaostává za sociálními demokraty.

Volby v Litvě budou dvoukolové. V neděli se rozhodne o polovině parlamentních křesel na základě proporčního systému. O dva týdny později bude jasno i ve všech jednomandátových obvodech.

Referendum o jádru

Součástí voleb bude také referendum o výstavbě jaderné elektrárny Visanigas na východě území. Nynější vláda ji chce vybudovat kvůli snížení energetické závislosti Litvy na Rusku. Má stát téměř sedm miliard eur, do roku 2022 by ji měla postavit společnost Hitachi. Opozice ale vyzývala kabinet, aby se raději soustředil na úspory elektřiny a obnovitelné zdroje. Podpora jaderné energie u veřejnosti po neštěstí v japonské Fukušimě klesá. V květnovém průzkumu se proti stavbě vyslovily dvě třetiny tázaných, tento týden se v zemi konaly protesty. Výsledek referenda pro vládu není závazný, má pouze poradní charakter.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.