Loď v nouzi u Korfu měla na palubě tisícovku uprchlíků | E15.cz

Loď v nouzi u Korfu měla na palubě tisícovku uprchlíků

Nákladní loď podobného typu jako moldavská Blue Sky M
Nákladní loď podobného typu jako moldavská Blue Sky M
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Loď převážející 970 uprchlíků včetně 40 dětí a 20 těhotných žen dorazila do italského přístavu Gallipoli. Na palubě byli čtyři mrtví, informoval Červený kříž. Loď Blue Sky M plující pod moldavskou vlajkou vyslala v úterý nouzový signál s tím, že na palubě jsou ozbrojení muži. To se ale neprokázalo. Italská policie zadržela jednu osobu, údajně pašeráka lidí, uvedla agentura ANSA. Je možné, že jeho komplici loď opustili již dříve.

Z moldavského plavidla byl v úterý u řeckého ostrova Korfu vyslán nouzový signál, ale podle řeckých úřadů byla loď technicky v pořádku. S kapitánem komunikovaly podle řeckých médií vrtulník řecké pobřežní stráže i válečná fregata Navarino. Kapitán je prý ubezpečil, že nemá žádný problém a že směřuje do Itálie. Řecká strana údajně blíže plavidlo nekontrolovala, protože už opustilo řecké výsostné vody a bylo v mezinárodních vodách.

Následně vyslala kontrolu na loď italská pobřežní hlídka: výsadek šesti mužů ze dvou vrtulníků nenarazil na žádný odpor. I proto se objevily spekulace, že pašeráci lidí plavidlo opustili již dříve. Nouzový signál údajně mohl souviset s problémy s motorem.

Podle Červeného kříže pochází většina uprchlíků na lodi ze Sýrie. Původně se úřady domnívaly, že na palubě je asi 700 lidí, když ale loď dorazila do malého přístavu v Gallipoli, bylo jasné, že jejich počet je vyšší. Asi 130 imigrantů muselo být odvezeno do nemocnice.

Podle posledních údajů OSN dorazilo od začátku roku do letošního listopadu do Itálie přes 160 tisíc uprchlíků a dalších 40 tisíc jich přijelo do Řecka. Tisíce imigrantů přišly při pokusu dostat se do Evropy o život.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.