Londýn potrestá zaměstnávání „ilegálů“. Těm hrozí vězení | E15.cz

Londýn potrestá zaměstnávání „ilegálů“. Těm hrozí vězení

Londýn potrestá zaměstnávání „ilegálů“. Těm hrozí vězení
Ilustranční foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Až půl roku ve vězení, pokuta a zabavení výdělku bude hrozit ilegálním imigrantům, které v Británii přistihnou při výdělečné činnosti. Tvrdé postihy mají hrozit i jejich zaměstnavatelům. Opatření by mělo vstoupit v platnost jako součást nového imigračního zákona už na podzim.

Londýn v posledních měsících přitvrzoval svou rétoriku vůči nelegálním přistěhovalcům. Snažil se tak vyslat signál mimo jiné směrem k lidem tábořícím v okolí severofrancouzského města Calais, kteří se každý den po tisících snažili proniknout na lodi či tunelem pod Lamanšským průlivem do Británie.

„Pokud tu jste nelegálně, zasáhneme a zabráníme vám pracovat, pronajmout si bydlení, otevřít si bankovní účet či řídit vůz,“ uvedl náměstek ministra vnitra pro imigraci James Brokenshire. „Budeme pokračovat v potírání zneužívání a v budování imigračního systému, který bude ve prospěch britského lidu a těch, kteří dodržují pravidla,“ řekl.

Snadná práce na černo

Řada francouzských politiků, například starostka přístavního města Calais Natacha Bouchartová, dlouhodobě označují štědrý systém sociálních dávek a relativně snadnou možnost získat práci na černo za hlavní příčiny přitažlivosti Británie pro ilegální imigranty.

Na základě chystané normy bude podle agentury Reuters také mnohem jednodušší postihovat firmy, které vědomě zaměstnají lidi bez pracovního povolení. Hrozit by za to údajně mohlo namísto současných dvou let žaláře až pět let vězení.

Chlebodárcům hrozí soud

Zaměstnavatele nelegálních migrantů bude možné připravit o jejich podnik a postavit je před soud, varoval v prohlášení Brokenshire. Podniky jako restaurace a obchody budou moci podle něj přijít o povolení k činnosti. Premiér David Cameron už začátkem měsíce oznámil, že vězení bude hrozit všem, kteří ubytují nelegální přistěhovalce.

Přitvrzení zákonů proti pracujícím na černo přichází v době, kdy se vládě nedaří omezit legální přistěhovalectví. V roce 2014 přibylo v Británii 318 tisíc migrantů, což je o 50 procent více než v předchozím roce. Cameron přitom v roce 2010 slíbil, že omezí počet legálních přistěhovalců na několik desítek tisíc ročně.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!