Lukašenko chce opět hrát prostředníka, tentokrát mezi Ruskem a Tureckem | E15.cz

Lukašenko chce opět hrát prostředníka, tentokrát mezi Ruskem a Tureckem

Alexandr Lukašenko
Alexandr Lukašenko
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko telefonicky jednal s nejvyššími představiteli Ruska a Turecka ve snaze zmírnit napětí vyvolané listopadovým sestřelením ruského bojového letounu na syrsko-tureckých hranicích. V minské televizi to oznámil běloruský ministr zahraničí Uladzimir Makej. Bělorusko chce podle něj k urovnání konfliktu maximálně přispět, o zprostředkovatelskou misi ale prý nejde.

„Máme zájem na tom, aby konflikt skončil co nejdřív,“ řekl ministr. „Vzájemný nátlak a sankce nic nevyřeší, poznali jsme to sami na sobě,“ dodal s odkazem na sankce Západu, jimiž je Bělorusko dlouhodobě vystaveno za potlačování opozice a porušování občanských svobod.

Lukašenko prý v rozhovoru s Vladimirem Putinem a Recepem Tayyipem Erdoganem jen „vyjádřil svůj názor“. Makej v této souvislosti upozornil, že Bělorusko „nemá žádný nástroj, aby kohokoli přinutilo jednat tak, jak by se Minsku chtělo“. Je prý na Moskvě a Ankaře, aby zvážily, zda mohou běloruské stanovisko přijmout.

Bělorusko vcelku úspěšně zprostředkuje v konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, když uspořádalo sérii mezinárodních konferencí, jejichž výsledkem bylo křehké příměří v Donbasu. Odměnou bylo pozastavení sankcí Evropské unie na čtyři měsíce, k němuž se Brusel odhodlal koncem loňského října.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video