Lukašenko: Něco jako ruský svět s Běloruskem je hloupost | E15.cz

Lukašenko: Něco jako ruský svět s Běloruskem je hloupost

Putin, Lukašenko
Putin, Lukašenko
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se opět ohradil proti výrazu "ruský svět" jako sféry ruského vlivu, jehož součástí má být i Bělorusko. V ojedinělém rozhovoru pro Minskem necenzurovaná média prohlásil, že jde o "hloupost". Míní, že Kyjev i Moskva mají zájem ukončit konflikt ve východoukrajinském Donbasu, a ujistil, že z Běloruska k útoku na Ukrajinu nikdy nedojde.

„Konfliktu na Ukrajině mají v Rusku už všichni, hlavně vedení, plné zuby. Nevěřím také, že ukrajinské vedení nechce, aby zítra tam byl mír,“ řekl šéf běloruského státu. Předpověděl, že Donbas, nyní částečně ovládaný proruskými separatisty, se časem stane zase ukrajinským, dokonce prý i podle představ ukrajinských nacionalistů. Udělat něco takového i s anektovaným Krymem je ale podle Lukašenka téměř nemožné, zvláště když Ukrajinci o poloostrov ani nebojovali. To prý Bělorusové by bojovali „o každý kousek“ své vlasti.

Rozhovor s Lukašenkem podle ruskojazyčného webu BBC vysílalo v přímém přenosu internetové „Evropské rádio pro Bělorusko“, působící z Polska. K rozhovoru byli přizváni i zpravodajové rozhlasové stanice Svoboda a soukromého portálu TUT.by. Cosi podobného se podle BBC stalo poprvé za 21 let Lukašenkova panování, dříve se podobného rozhovoru dočkali jen zahraniční média.

Dvě naprosto mírové vojenské základny

Podle prezidenta v Bělorusku nejsou ruská vojenská letadla, ale jen „dvě naprosto mírové vojenské základny“. Nechápe prý, proč média předpokládají, že by po Ukrajině mohlo následovat i Bělorusko. Vždyť „Bělorusko zůstalo jediným čestným a slušným spojencem Ruské federace“ a takový konflikt by se stal „katastrofou pro samo Rusko“.

„Nikdy nikdo z našeho území nenapadne Ukrajinu, pokud sama Ukrajina nenapadne Bělorusko. Ale k něčemu takovému nikdy nedojde,“ ujistil Lukašenko, který se před nadcházejícími prezidentskými volbami stylizuje do role hlavního garanta běloruské nezávislosti. „Lid odpustí, jestli půl roku nedostane výplatu, ale jestli se vzdáš svrchovanosti, lid to nikdy neodpustí a nezapomene,“ prohlásil.

Nikdy nikdo z našeho území nenapadne Ukrajinu, pokud sama Ukrajina nenapadne Bělorusko

Naznačil také možnost, že by před volbami, vypsanými na 11. října, mohl z vězení propustit opozičního politika Mikalaje Statkeviče. „Nebudu chytračit, tato otázka je na pořadu dne,“ řekl. Bývalý kandidát na prezidenta a Lukašenkův kritik byl uvězněn na šest let za organizování nepokojů proti Lukašenkově znovuzvolení v prosinci 2010. Na Západě je považován za politického vězně.

„Vyřešit toto (Statkevičovo osvobození) mohu jen já. Ale nerozhodl jsem se, kdy to bude. Jestli ho pustí, tak před volbami. Jestli nepustí, tak nepustí. Brzy se o tom dozvíte. Jestli dojde na druhou možnost, tak času je spousta,“ prohlásil. Statkevič jej přeci o milost nepožádal: „Chce být ve vězení a vyjít odtud jako hrdina,“ dodal.

Lukašenko je prvním a zatím jediným běloruským prezidentem, zvítězil většinou s velkým náskokem ve volbách v letech 1994, 2001, 2006 a 2010. Podle opozice bylo hlasování zmanipulované, vážné výhrady k průběhu volební kampaně i samotného hlasování měly ve všech čtyřech případech i evropské pozorovatelské instituce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.