Macron odsoudil demonstrace proti zdražování benzínu, v poutech skončily dvě stovky lidí | E15.cz

Macron odsoudil demonstrace proti zdražování benzínu, v poutech skončily dvě stovky lidí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Francouzský prezident Emmanuel Macron na tiskové konferenci v Buenos Aires, kde se zúčastnil summitu dvaceti velkých ekonomik G20, odsoudil násilné demonstrace v Paříži. Násilí a vandalismus jsou podle něj neospravedlnitelné a nemají nic společného s poklidným vyjádřením oprávněného hněvu.

"Nic nemůže omluvit to, že jsou napadány bezpečnostní jednotky, drancovány obchody, veřejné i soukromé budovy podpalovány, ohrožováni chodci a novináři nebo že je pošpiněn Vítězný oblouk," řekl Macron, kterého citovala agentura Reuters.

Dodal, že ti, kteří stojí za násilnostmi, chtěli jen šířit chaos. Hned po návratu do vlasti chce jednat s ministry o tom, jak na události zareagovat.

Policie proti demonstrantům musela použít slzný plyn i zábleskové granáty. Celkem policisté zadrželi 205 lidí, devět desítek lidí včetně policistů bylo zraněno. V ulicích bylo podle odhadů asi 75 tisíc lidé

Francouzský premiér Édouard Philippe mezitím oznámil, že vzhledem k situaci v Paříži odřekl svou pondělní cestu do Polska na světovou konferenci o klimatu COP24. Premiéra v Polsku zastoupí ministr životního prostředí François de Rugy.

Večer v televizi vystoupil ministr vnitra Christophe Castaner, který prohlásil, že za násilnostmi nestojí hnutí žlutých vest protestující proti plánovanému zdražení pohonných hmot a růstu životních nákladů. Situaci podle Castanera vyhrotili radikálové, kteří chtěli jen ubližovat, ničit, loupit a zabíjet. Vyzval nicméně hnutí, aby se od násilností jasně distancovalo, zároveň žlutým vestám nabídl dialog.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video