Macronův štáb měl čelit útokům hackerů z Moskvy. Kreml to odmítá | E15.cz

Macronův štáb měl čelit útokům hackerů z Moskvy. Kreml to odmítá

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Štáb vítěze prvního kola francouzských prezidentských voleb Emmanuela Macrona byl vystaven útokům hackerů napojených na Rusko. Odhalila to japonská protivirová společnost Trend Micro a její informaci potvrdil šéf digitální sekce Macronovy kampaně Mounir Mahjoubi.

Všechny hackerské útoky se podle Mahjoubiho podařilo odvrátit. "Je to vážné, ale nikam nepronikli," řekl Mahjoubi agentuře Reuters. Útoky byly zaznamenány už loni v prosinci, ale v té době neměl Macronův štáb o jejich původu žádné důkazy. Nezávislá zpráva firmy Trend Micro už ale nyní vypočítává 160 pokusů o elektronickou špionáž proti různým cílům. Hackeři se například pokoušeli získat hesla k internetovým účtům členů Macronova volebního štábu.

Podle japonské firmy za útoky stojí skupina známá pod jménem Pawn Storm (Útok pěšcem), kterou podle amerických zpravodajských služeb řídí ruská špionáž. Rusko podobná obvinění vytrvale odmítá.

"Všechny zprávy, které jsme dosud zaznamenali, nejsou nic jiného než falešné," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov k obviněním. Dodal, že Rusko by uvítalo, kdyby firma Trend Micro poskytla příslušná data, na jejichž základě obvinění vznesla, aby je Moskva mohla vyhodnotit.

Francouzští experti pečlivě sledovali jakékoli známky kybernetických útoků na první volební kolo prezidentských voleb. Mnozí se obávali opakování scénáře z loňského roku, kdy se Ruskem podporovaní hackeři údajně pokoušeli ovlivnit prezidentskou kampaň v USA.

Obavy přetrvávají i před druhým kolem francouzských voleb plánovaným na 7. května, v němž se Macron utká s šéfkou krajní pravice Marine Le Penovou, s níž Moskva sympatizuje.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video