Maďarská vláda chce potrestat britský deník za kritiku Orbána | E15.cz

Maďarská vláda chce potrestat britský deník za kritiku Orbána

Viktor Orbán
Viktor Orbán
• 
ZDROJ: CC: CC-BY-2.0/European People's Party/wikimedia.org

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Maďarská vláda podnikne kroky proti britskému listu The Guardian, který ve svém středečním článku tvrdě kritizoval premiéra Viktora Orbána za vstřícný vztah k Rusku a za záměr obnovit v Maďarsku trest smrti. Podle vládního mluvčího komentář britského listu obsahoval lživá tvrzení a pomluvy.

The Guardian komentoval Orbánova slova, podle nichž musí trest smrti zůstat na „pořadu dne“, protože se ukázalo, že vládou prosazované zpřísnění trestního práva je nedostatečné.

Trest smrti přitom zakazují Charta základních práv Evropské unie a další dohody a mezinárodní úmluvy. Britský deník zároveň Orbána označil za politika, který v ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi spatřuje „modelového vůdce“.

Podle mluvčího maďarské vlády Zoltána Kovácse článek obsahuje hrubé pomluvy a lživý výklad premiérových slov. „Není to premiér, kdo žádá obnovení trestu smrti, jsou to maďarští voliči. Orbán jen tlumočil jejich přání,“ řekl Kovács. Maďarsko podle něj „dodržuje platné zákony a přirozeně dodržuje závazky vyplývající z mezinárodních dohod“.

The Guardian ve středečním komentáři napsal, že „pravicový nacionalista Orbán vyhrožuje popřením zákonů Evropské unie a žádá internační tábory pro ilegální přistěhovalce“. Soustavný kritik Evropské unie Orbán podle deníku „považuje Putina za modelového vůdce a vyzývá k zavedení drakonických zákonů zakázaných v EU“.

Orbánův záměr vyvolat debatu o trestu smrti kritizovali i někteří evropští představitelé. „Krajní znepokojení nad populistickými tendencemi v Maďarsku“ ve středu vyjádřil komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks. Poslanci Evropského parlamentu vybídli představitele EU, aby na Orbánova vyjádření zareagovali.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video