Maďarské volby: Budapešť bude mít zeleného primátora, Györ „hvězdu“ sexuálního skandálu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Maďarské volby: Budapešť bude mít zeleného primátora, Györ „hvězdu“ sexuálního skandálu

pap, snk

Maďarský Fidesz premiéra Viktora Orbána ztratil v nedělních komunálních volbách Budapešť. Primátorem hlavního města se stane Gergely Karácsony, za kterým se dokázala sjednotit opozice. Komentátoři podotýkají, že jde o největší volební neúspěch Orbána v této dekádě. A nervózní musí být Orbán i jinde, třeba, co se týče Györu. 

Karácsony ze zelené partaje Dialog pro Maďarsko získal v maďarské metropoli téměř 51 procent hlasů, dosavadní primátor za Fidesz István Tarlós 44 procent. „Tyto volby prokázaly, že spolupráce opozice funguje. S novou strategií dosáhla nejlepšího výsledku za poslední roky,“ konstatoval pro AFP politolog András Bíró-Nagy. Čtyřiačtyřicetiletý Karácsony slíbil, že se Budapešť stane svobodnou a zelenou metropolí a vrátí se do Evropy. Nechce však proti vládě bojovat, nabízí jí kooperaci.

K vládě kritické strany byly úspěšné i v dalších městech, například Miškovci či Segedíně. Orbán ale zdůrazňuje, že celkově zůstává Fidesz nejsilnějším uskupením v zemi. „Na celostátní úrovni jsou výsledky dobré, ale v Budapešti se nad tím musíme zamyslet,“ řekl novinářům Tarlós. Z opozičních stran už zaznělo, že budapešťský výsledek značí únavu voličů z dlouholeté vlády Orbána a je příslibem do budoucna.  

Orbánova strana Fidesz hodlá zůstat členem Evropské lidové strany

V dalším důležitém maďarském městě v Györu vše zůstává u zavedených pořádků, otázkou ale je, na jak dlouho. 

Vyhrál sice dosavadní starosta Zsolt Borkai za Fidesz. Dokonce i přes skandál kolem nahrávky, která zachycovala starostu při sexuálních orgiích na jachtě a která byla zveřejněna krátce před volbami. 

Nahrávka se objevila na několika pornografických serverech, přebrala ji i řada dalších médií. Borkai (54), ženatý otec dvou dětí, je na ní zobrazen v divoké společnosti spoře oděných žen. 

Podle agentur a maďarských médií to je pro něj osobně i pro stranu, která vyznává křesťanské hodnoty, a která kritizuje západní Evropu za rozvolněnou morálku, ponižující okolnost. Orbán by se měl věcí dále zabývat a komentátoři zatím jen odhadují, jaký bude další Borkaiův osud.

Polská PiS ve volbách většinu nezískala, bude ale moci dál vládnout sama
Vládní PiS je jasným favoritem polských voleb. Kaczyński chce vytvořit „stát blahobytu“

Autor: pap, snk
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!