Analýza: Česko by z příchodu desítek tisíc migrantů dlouhodobě profitovalo

Migranti

Migranti Zdroj: ctk/AP

vaj
Česko by mohlo ze současné přistěhovalecké vlny dlouhodobě těžit, pokud by se v něm část migrantů rozhodla usadit, vyplývá z analýzy brokerské společnosti Cyrrus. Tuzemská ekonomika by jich údajně zvládla pojmout až 80 tisíc za rok, předpokládá to však připravenost legislativy, dostatek bytů a příhodnou situaci na pracovním trhu.

Počáteční náklady na integraci cizinců by dosáhly dvaceti miliard korun, český stát by ale mohl přijetím uprchlíků ročně ušetřit na výdajích souvisejících se stárnutím populace až 90 miliard korun. Do roku 2050 se totiž bez započtení migrace vyrovná počet pracujících na počet důchodců a dětí.

Obavy z toho, že by migranti sami příliš zatěžovali sociální systém, analytici firmy Cyrrus nemají. Argumentují zkušeností z Německa, kde se většina přistěhovalců zvládne do deseti let zapojit do pracovního procesu. Řadí se však spíše mezi nízkopříjmové skupiny obyvatel.

V porovnání se stejně kvalifikovanými rodilými Němci si migranti vydělají až o třetinu méně, přestože v průběhu let se tento poměr pomalu narovnává. „K úplnému srovnání však prakticky nikdy nedojde,“ upozorňuje Tomáš Menčík ze společnosti Cyrrus a dodává, že domácí obyvatelé nemají příliš důvodů vidět v imigrantech konkurenty na trhu práce.

Demografický vývoj v České republiceDemografický vývoj v České republice | Zdroj: Cyrrus

Výjimkou však mohou být pracovníci s nízkou kvalifikací, pro které přistěhovalectví vytváří tlak na její zvýšení či doplnění. Ekonomickou situaci těchto zaměstnanců by navíc mohl zhoršit růst cen nájemného kvůli zvýšené poptávce po ubytování. I na to by však měla podle analýzy česká vláda myslet, než by vůbec k hypotetickému přijímání desetitisíců cizinců přistoupila.

„Na začátku je nutné přesvědčit veřejnost o výhodách zaměstnávání uprchlíků, těm zajistit bydlení. Integraci migrantů pak mohou podpořit výjimky v minimální mzdě, daňové úlevy, státní dotace na pracovní místa; komplikuje jí naopak současné blokování možnosti pracovat již při azylovém řízení,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus František Kronus. Masivní příliv uprchlíků během krátké doby by podle něj naopak ekonomiku spíše zatížil.

Analýza se dotýká pouze hospodářských dopadů migrace a nezohledňuje bezpečnostní nebo politické aspekty, byť i ty jsou podle Tomáše Menčíka po silvestrovských deliktech v Kolíně nad Rýnem relevantní. Na to, jak důležitým politickým tématem se migrace nakonec stala, ale v české veřejné debatě dosud chyběl pohled na čistě ekonomickou stránku jevu, doplnil Menčík.

Analytici: Kvóty nejsou funkční
Analytici Cyrrus považují stávající nastavení kvót přerozdělování uprchlíků za nefunkční. „Jde o velmi malá čísla, okolo kterých běží nesmyslně velká debata,“ uvedl Kronus. Podle něj je nutné buď kvóty výrazně navýšit, aby odpovídaly reálnému stavu, nebo hledat zcela jiný model.

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Projděte si klíčová témata, mezi které patří aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu):

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise