Maďarů na Slovensku ubývá stále rychleji

předseda strany Most-Híd Béla Bugár

předseda strany Most-Híd Béla Bugár Zdroj: mediafax

pap
Maďarská menšina na Slovensku, kvůli které se často vedou politické boje, se rychle tenčí. Za poslední dvě dekády klesl počet Maďarů zhruba o pětinu a dostal se pod psychologickou půlmilionovou hranici, vyplývá z výsledků loňského sčítání lidu. Důvodů je vícero, tvrdí politici Mostu-Híd a Strany maďarské koalice (SMK).

K maďarské národnosti se loni přihlásilo o 62 tisíc lidí méně než při minulém sčítání. Statistici ale upozorňují na to, že výsledky podstatně zkresluje fakt, že údaj o národnosti nevyplnilo více než 382 tisíc lidí. „Je třeba zpomalit asimilaci maďarské menšiny. Možnosti jsme představili v našem volebním programu,“ prohlásil lídr Mostu Béla Bugár.

Předseda strany tvrdí, že asimilaci urychlují maďarští rodiče, kteří dávají své děti do slovenských škol. Sociologové podle něj zjistili, že to dělají proto, aby se jejich potomci dobře naučili slovensky.

Počet obyvatel Slovenska podle národnostíPočet obyvatel Slovenska podle národností | Slovensky statisticky urad

Předseda SMK József Berényi už dříve uvedl, že existují i další příčiny úbytku Maďarů. Jednou z nich je demografický pokles, který se týká i dalších středoevropských národů, poznamenal. Zmínil také odchod příslušníků menšiny za prací.
Strany přitom před sčítáním vyzývaly příslušníky minority, aby se ke své národnosti hlásili. Její stavy totiž ovlivňují například příspěvky státu na menšinovou kulturu a právo na úřední užívání maďarštiny v jednotlivých obcích.

Maďarský premiér Viktor Orbán od svého nástupu k moci soustředí pozornost na spojování Maďarů v celém regionu, přitom mu ale lidé ubývají doma. Počet obyvatel Maďarska předloni klesl pod deset milionů.