Markit: Ekonomika eurozóny pokračuje v oživení, aktivita firem překonala odhady | E15.cz

Markit: Ekonomika eurozóny pokračuje v oživení, aktivita firem překonala odhady

Fronta kamionů v okolí tunelu pod Lamanšským průlivem
Fronta kamionů v okolí tunelu pod Lamanšským průlivem
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v červenci zpomalil. Díky oživení v závěru měsíce, za kterým stál pokles obav z řecké dluhové krize, však překonal očekávání. Vyplývá to z konečných výsledků průzkumu společnosti Markit mezi nákupními manažery. Údaje podle analytiků signalizují, že ekonomika eurozóny pokračuje v oživení.

Index podnikatelské aktivity v červenci klesl na 53,9 bodu z červnového čtyřletého maxima 54,2 bodu. Zůstal však nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Překonal navíc předběžný odhad společnosti Markit, který činil 53,7 bodu.

Červenec byl pro eurozónu obtížným měsícem kvůli napětí kolem dluhové krize v Řecku. Atény se již ale předběžně dohodly s věřiteli na podmínkách nového záchranného programu.

Markit PMI eurozóna Autor: markit

Hodnota indexu podle Markitu signalizuje, že hrubý domácí produkt eurozóny by mohl ve třetím čtvrtletí stoupnout o 0,4 procenta. Stejným tempem rostla ekonomika podle statistického úřadu Eurostat i v prvním čtvrtletí. Údaje za druhý kvartál zatím Eurostat nezveřejnil, růst by měl však podle odhadů analytiků agentury Reuters i v tomto období činit 0,4 procenta.

„Ekonomika eurozóny v červenci prokázala povzbudivou odolnost tváří v tvář řecké dluhové krizi,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Markit Chris Williamson. Výsledky průzkumu podle něj podporují očekávání, že hospodářský růst v eurozóně v celém letošním roce dosáhne minimálně 1,5 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.