„Matka všech bomb“ zabila v Afghánistánu 90 bojovníků Islámského státu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

„Matka všech bomb“ zabila v Afghánistánu 90 bojovníků Islámského státu

ČTK

Nejméně 90 bojovníků Islámského státu (IS) zabila podle agentury AFP bomba, kterou americká armáda ve čtvrtek shodila na jeskynní komplex na východě Afghánistánu. USA při tomto útoku poprvé použily svou nejsilnější nejadernou bombu GBU-43 se zhruba 11 tunami výbušniny.

 

Exploze obří bomby, kterou některá média označují za "matku všech bomb", zcela zničila tři tunely v provincii Nangarhár u hranic s Pákistánem, ve kterých byli bojovníci IS ukryti. AFP o tom dnes informovala s odvoláním na své oficiální afghánské zdroje. Předchozí bilance útoku uváděly 36 mrtvých.

Americká armáda bombu shodila na jeskynní systém, který podle jejích informací sloužil jako úkryt bojovníků Islámského státu. Šéf amerických a mezinárodních sil v Afghánistánu generál John Nicholson v pátek útok potvrdil a prohlásil, že se jednalo o "správné a čistě taktické rozhodnutí".

V oblasti Nangarhár při protiteroristické operaci minulý víkend zahynul jeden americký voják. Američané region společně se sousední provincií Kunar označují za hlavní působiště IS v Afghánistánu se 700 bojovníky. Afghánské úřady hovoří až o 1500 členech Islámského státu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!