Mayová připustila omezení lidských práv kvůli boji s teroristy

Theresa Mayová během předvolební kampaně

Theresa Mayová během předvolební kampaně Zdroj: Reuters

Theresa Mayová komentuje teroristický útok v Londýně
Theresa Mayová během předvolební kampaně
Theresa Mayová po útoku promlouvá k Britům.
Theresa Mayová komentuje teroristický útok v Londýně
Theresa Mayová komentuje teroristický útok v Londýně
6
Fotogalerie

Britská premiérka Theresa Mayová v jednom z posledních předvolebních projevů řekla, že by byla ochotna zmírnit ochranu lidských práv, aby bylo snazší deportovat osoby podezřelé z radikalismu nebo omezit jejich pohyb.

Bezpečnost a prevence terorismu jsou kvůli nedávným teroristickým útokům v zemi jedním z hlavních témat vrcholící kampaně před předčasnými parlamentními volbami, které se budou konat ve čtvrtek. Mayová čelí velkému tlaku opozice kvůli tomu, že v minulosti jako ministryně vnitra iniciovala mnohatisícový pokles počtu policistů a tím podle opozice usnadnila útočníkům jejich počínání.

Konzervativní předsedkyně vlády od útoku v Manchesteru a především od sobotního atentátu v Londýně stupňuje svou rétoriku proti islámskému radikalismu a ujišťuje, že bezpečnostním složkám zajistí potřebné pravomoci.

Mayová řekla, že úřady by měly mít například pravomoc omezit pohyb podezřelého extremisty v případě, že policie má dost důkazů o tom, že představuje hrozbu, ale ne tolik, aby to stačilo na stíhání. „Pokud nám v tom brání naše zákony chránící lidská práva, zákony změníme, abychom tak mohli postupovat,“ řekla premiérka na volebním mítinku ve městě Slough v jihovýchodní Anglii.

Už v úterý Mayová volala po delších trestech vězení pro lidi odsouzené za teroristické činy a po jednodušších pravidlech pro deportaci cizinců podezřelých z radikalismu.

 

Volby v Británii proběhnou už zítra

V Británii končí kampaň před čtvrtečními předčasnými parlamentními volbami. Konzervativní premiérka Theresa Mayová hlasování vyvolala, aby upevnila svůj mandát pro jednání o chystaném odchodu země z Evropské unie. Kampaň ale výrazně poznamenaly nedávné teroristické útoky v zemi.

Favority stále zůstávají vládnoucí konzervativci, opoziční labouristé však v posledních dvou týdnech výrazně snížili jejich náskok v průzkumech veřejného mínění. Podle jedné z anket, jejíž výsledky byly zveřejněny v pondělí, vedou konzervativci dokonce jen o jeden procentní bod.

Předvolební kampaň se v posledních dnech točí okolo bezpečnostních témat, jež dosud nebyla v popředí zájmu, ale která nyní podle některých expertů mohou výsledek ovlivnit.

Mayová čelí v souboji o premiérské křeslo lídru posilující levice Jeremymu Corbynovi, který v posledních týdnech sáhl k útočnému stylu a obvinil ministerskou předsedkyni, že v minulosti iniciovala mnohatisícový pokles počtu policistů a tím usnadnila útočníkům jejich počínání.

 

Více z Velké Británie čtěte ZDE >>>