Merkelová: Evropa potřebuje, aby jí s migranty pomohly USA | e15.cz

Merkelová: Evropa potřebuje, aby jí s migranty pomohly USA

Německá kancléřka Angela Merkelová během projevu ve Spolkovém sněmu
Německá kancléřka Angela Merkelová během projevu ve Spolkovém sněmu
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala USA, aby víc pomohly Evropě s přijetím uprchlíků utíkajících z Blízkého východu, Asie a Afriky před válečnými konflikty a chudobou. Pro přijetí více syrských uprchlíků Spojenými státy se o víkendu vyslovila náměstkyně amerického ministra zahraničí Anne Richardová.

„Věřit tomu, že by to Evropa mohla zvládnout zcela sama bez pomoci Spojených států, to se mi vůbec nezdá realistické,“ prohlásila podle agentury DPA šéfka německé vlády v Berlíně. Amerika a Evropa jsou podle ní schopny přijmout hodně migrantů a poskytnout jim ochranu. „V nejlepším případě to ale může být pomoc v nouzi,“ dodala.

Kancléřka si myslí, že by USA mohly přijmout více uprchlíků ze Sýrie. Mohly by také pomoci se zlepšením životních podmínek v utečeneckých táborech v Libanonu, Jordánsku a Turecku a při řešení příčin nynější migrační krize.

Věřit tomu, že by to Evropa mohla zvládnout zcela sama bez pomoci Spojených států, to se mi vůbec nezdá realistické

Richardová v sobotu rozhlasové stanici NPR řekl, že podle jejího přesvědčení „většina vysokých představitelů amemrického ministerstva zahraničí, Národní bezpečnostní rady a Bílého domu chce přijmout více uprchlíků“. „Příští rok chce prezident (Barack Obama) umožnit příchod 10 tisíc migrantů. Rok poté bych ráda viděla prudký nárůst tohoto čísla,“ dodala.

Merkelová dnes podle DPA rovněž řekla, že od středečního summitu evropských státníků neočekává rychlé odpovědi na otázky týkající se spravedlivého rozdělení uprhclíků v Evropské unii nebo řešení příčin migrační krize. „Řešení během jedné noci nelze dosáhnout. (…) Budeme potřebovat hodně trpělivosti,“ poznamenala.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery