Merkelová, Sarkozy, Papandreu: Řecko je nedílnou součástí eurozóny | E15.cz

Merkelová, Sarkozy, Papandreu: Řecko je nedílnou součástí eurozóny

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecko je nedílnou součástí eurozóny a nedávná opatření, která byla přijata na pomoc Řecku, zemi pomohou splnit dohodnuté fiskální cíle. Během dnešní telekonference se na tom podle řeckých médií shodli řecký premiér Jorgos Papandreu, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Na trzích přitom narůstají obavy, že Řecko směřuje k platební neschopnosti.

Francie sice dříve avizovala, že se k obsahu telekonference nebude veřejně vyjadřovat, úřad francouzského prezidenta nicméně podle serveru řeckého týdeníku To Vima vydal krátké prohlášení, ve kterém uvedlo, že „Francie a Německo jsou přesvědčeny o tom, že Řecko zůstane v eurozóně“. Uvedl také, že realizace nového záchranného plánu pro Řecko, dohodnutého 21. července, je „více než kdy jindy nezbytná k udržení stability eurozony“.

Podle mluvčího řecké vlády Iliase Mosialose se všichni tři státníci shodli na společné vůli, aby se nový záchranný plán beze zbytku zrealizoval. „Vzhledem k velkým spekulacím z posledních dnů, všichni zdůraznili, že Řecko je nedílnou součástí eurozóny. Řecko je odhodláno splnit všechny své závazky vůči svým partnerům, aby zajistilo plné uskutečnění podpůrného programu,“ uvedl Mosialos v prohlášení.Podle něj poslední kroky řecké vlády směřují k dosažení fiskálních cílů pro roky 2011 a 2012 a vzniku primárních přebytků. Tím se prý zastaví růst řeckého veřejného dluhu.

Řecko od loňského jara čerpá mezinárodní finanční pomoc v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu korun). Na této pomoci je země životně závislá a pokud by nedostala další část úvěru, už v říjnu jí dojdou peníze. Právě uvolnění další tranše je teď velkou neznámou, protože mezinárodní inspekce zjistila, že Řecko neplní podmínky úvěru tak, jak se zavázalo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video