Místo růstu propad. Čínský export v březnu nečekaně oslabil | E15.cz

Místo růstu propad. Čínský export v březnu nečekaně oslabil

Čínská města trápí dlouhodobé potíže se smogem - na snímku Tchien-ťin
Čínská města trápí dlouhodobé potíže se smogem - na snímku Tchien-ťin
• 
ZDROJ: Shubert Ciencia, Flickr.com (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínský export se v březnu překvapivě propadl o 15 procent, tedy nejprudším tempem za zhruba rok. Vyplývá to z dnešních údajů čínského celního úřadu. Ty podle agentury Reuters posilují obavy ze zpomalování růstu druhé největší ekonomiky světa a z negativních dopadů stoupajícího kurzu domácí měny na zahraniční poptávku po čínském zboží.

Analytici předpokládali, že export vykáže za březen dvanáctiprocentní růst. Import do Číny se v březnu meziročně snížil téměř o 13 procent, což představuje nejvýraznější propad od května 2009. Pokles dovozu signalizuje slabost domácí poptávky.

„Je to velmi špatné číslo, které výrazně zaostalo za očekáváním,“ řekl k březnovému vývoji čínského exportu analytik Louis Kuijs ze společnosti RBS. „Představuje to varování ohledně globální poptávky i čínské konkurenceschopnosti,“ dodal.

Čínský vývoz

Místopředseda čínské vlády Wang Jang tento měsíc uvedl, že úřady musí učinit opatření na podporu vývozu, aby útlum exportního sektoru nebrzdil hospodářský růst.

Hrubý domácí produkt Číny loni stoupl o 7,4 procenta, tedy nejpomalejším tempem za posledních 24 let. Hospodářský růst tak poprvé od roku 1998 zaostal za vládním cílem, podle kterého měl dosáhnout 7,5 procenta. Údaje o vývoji HDP v letošním první čtvrtletí budou zveřejněny ve středu. Letos se navíc očekává další zpomalení růstu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video