Moldavské volby vyhrály proruské strany, parlament ale neovládnou | E15.cz

Moldavské volby vyhrály proruské strany, parlament ale neovládnou

Moldavské volby vyhrály proruské strany, parlament ale neovládnou
"Hlasují pro Evropu": demonstrace moldavských studentů
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Nedělní parlamentní volby v Moldavsku vyhráli socialisté orientovaní na Rusko, pohodlnou většinu ve 101členném zákonodárném sboru bude ale mít trojice prozápadních stran. Vyplývá to z průběžných výsledků po sečtení takřka 90 procent hlasů.

Vítězem voleb se zřejmě stane socialistická strana s bezmála 22 procenty hlasů. Do parlamentu se dostali se zhruba 18 procenty také komunisté. Obě proruské strany ale nebudou mít dostatek poslaneckých křesel, neboť trojice stran orientovaných na těsnější spolupráci s Evropou se podle aktuálních propočtů centrální volební komise bude moci opřít o 54 mandátů.

Lídrem prozápadní koalice jsou liberální demokraté, kteří podle prozatímních výsledků získali přes 19 procent hlasů. Zbývají dvě strany, demokraté a liberálové, mají necelých 16, respektive přes devět procent hlasů.

Volby v Moldavsku byly ostře sledovány zejména kvůli napjaté situaci na sousední Ukrajině. Strany, které mají zájem o větší spolupráci s Evropskou unií, soupeřily s těmi, které se hlásí k sovětské tradici.

Premiér Iurie Leanca, jehož vláda uzavřela asociační dohodu s Evropskou unií, vyzval voliče k podpoře reformního kurzu; přislíbil bojovat proti korupci a přilákat do země více investic. Poté, co v neděli vhodil svůj lístek do urny, prohlásil, že hlasoval pro „evropské Moldavsko, pro spravedlivé Moldavsko“. „Vše… svědčí o tom, že Moldavsko nemůže existovat bez Evropy,“ dodal.

„Chceme být blíže Rusku, protože nám zajistí dobrý život, dostaneme levný plyn a můžeme tam vyvážet své zboží,“ řekla agentuře AP dvaašedesátiletá důchodkyně Taťána Frolovová poté, co dala hlas proruské straně. Stoupenci vládnoucí koalice ale byli jiného názoru. „Po těchto volbách očekáváme lepší zemi, krásnou budoucnost. Evropskou budoucnost pro naše děti, vnoučata a pro naši zemi,“ uvedl šestapadesátiletý Petru Croitoru. Volební účast byla podle moldavských úřadů 55,86 procent.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!