Moody's pohrozila zhoršením výhledu ratingu Francie | E15.cz

Moody's pohrozila zhoršením výhledu ratingu Francie

Paříž
Paříž
• 
ZDROJ: paris.cz

ČTK, vrb

Mezinárodní ratingová agentura Moody's varovala, že by během tří měsíců mohla zhoršit výhled úvěrového ratingu Francie ze stabilního na negativní, pokud pomoc bankám a zemím ohroženým dluhovou krizí v eurozóně příliš zatíží francouzský rozpočet. Negativní výhled by byl signálem toho, že Moody's by mohla časem snížit i samotný rating Francie. Ten je nyní na nejvyšším stupni Aaa.

Francouzský ministr financí Francois Baroin nicméně prohlásil, že francouzský rating není ohrožen, protože země přijímá opatření ke snížení rozpočtového deficitu. Upozornil však, že předpoklad, podle kterého francouzská ekonomika v příštím roce stoupne o 1,75 procenta, je možná příliš optimistický.

Aby si udržela stabilní výhled ratingu, musí Francie podle agentury Moody's prokázat, že je nadále odhodlána zavádět nezbytné hospodářské a rozpočtové reformy. Moody's rovněž upozornila, že Francie by mohla v příštích měsících čelit řadě výzev, včetně potřeby poskytnout dodatečnou podporu jiným evropským zemím či domácímu bankovnímu systému.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová nedávno slíbili, že do konce měsíce předloží plán na řešení dluhové krize v eurozóně, který bude zahrnovat zejména způsob rekapitalizace bank.

Prémie, kterou investoři požadují za držení francouzských vládních dluhopisů oproti referenčním německým, dosáhly v reakci na výrok Moody's nejvyšší hodnoty za 19 let.

Rozdíl výnosů desetiletého francouzského a německého dluhopisu stoupl za jeden den o 18 bazických bodů na 114 bazických bodů, a byl tak nejvýš od roku 1992.

„Pochybnosti o nejvyšším stupni ratingu Francie se vrací pod záři reflektorů. Ale varování Moody's je poměrně měkké, jinak by tržní reakce byla mnohem drtivější,“ uvedl přesto Arnaud Poutier z IG Markets France.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.