Moody's: Řecké záruky pro více zemí EU by mohly vést k bankrotu | E15.cz

Moody's: Řecké záruky pro více zemí EU by mohly vést k bankrotu

Řecko
Řecko
• 

ČTK

Požadavky některých zemí Evropské unie na peněžní záruky Řecka za poskytnutí finanční pomoci mohou zbrzdit uvolnění nových peněz natolik, že to může vést až k vyhlášení platební neschopnosti země. Dnes na to upozornila ratingová agentura Moody's.

Řecko se minulý měsíc s šéfy zemí eurozóny dohodlo na novém záchranném balíku, který by měl pokrýt jeho potřeby do poloviny roku 2014. Finsko si však za svůj souhlas vymínilo bilaterální dohodu, v níž si od Řecka zajistilo složení peněžní záruky. Téhož se nyní domáhají Rakousko, Nizozemsko, Slovensko a Slovinsko.

„Dohoda mezi Řeckem a Finskem, která je sama o sobě malá, nabývá mnohem většího významu. Vyžadování dalších takových dohod by mohlo vést k odložení příští tranše finanční podpory Řecku a vést k jeho platební neschopnosti,“ uvedla Moody's.

Agentura nyní hodnotí schopnost Řecka splácet dluhy známkou Ca. To je už jen jeden stupeň nad známkou konstatující platební neschopnost. Podle červencové dohody by mělo Řecko příští měsíc dostat z nové úvěrové dohody osm miliard eur.

Moody's uvedla, že vyžadování záruk ukazuje u některých zemí EU na nedostatek ochoty dál podporovat Řecko a vrhají otazníky nad celým plánem finanční podpory. „Hluboká trhlina mezi zdánlivě jednotnými zeměmi eurozóny, kterou takové požadavky prokazují, vytváří další obavy z podmíněné a vyvíjející se povahy nynějšího mechanismu finanční podpory,“ konstatovala Moody's.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.