Moody's snížila rating Ruska na hranu spekulativního pásma. Může být ještě hůř | E15.cz

Moody's snížila rating Ruska na hranu spekulativního pásma. Může být ještě hůř

Moody's snížila rating Ruska na hranu spekulativního pásma. Může být ještě hůř
Obchodní dům Gum v Moskvě
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK
bru

Agentura Moody's Investors Service snížila úvěrový rating Ruska o jeden stupeň na Baa3, tedy těsně nad spekulativní pásmo. Předpověděla, že vyhlídky ruské ekonomiky budou i nadále podkopávat nízké ceny ropy a slabý kurz rublu. Varovala rovněž, že by mohla přikročit k dalšímu zhoršení ratingu.

Moody's nyní předpokládá, že reálný hrubý domácí produkt Ruska se v letošním roce propadne o zhruba 5,5 procenta. V příštím roce počítá s poklesem o další tři procenta. Ruskou ekonomiku podkopávají kromě levné ropy také sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Podobným způsobem jako Moody's snížila před týdnem hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska také agentura Fitch Ratings. Ta navíc zhoršila ratingy třiceti ruských finančních institucí, včetně největší ruské banky Sberbank. Agentura Standard & Poor's ruský rating na hranu spekulativního pásma snížila už dříve.

Tempo růstu ruského HDP

Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si peníze za velmi nízký úrok. Vzhledem k tomu, že vlády si rutinně půjčují na refinancování, vysoký rating zpravidla znamená úlevu pro státní rozpočet, protože země má nižší náklady na obsluhu dluhu.

Pokud by rating Ruska spadl do spekulativního pásma, nemohli by do jeho dluhopisů investovat velcí institucionální investoři, jako jsou například penzijní fondy.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!