Západ se podle Moskvy vměšuje do ruských prezidentských voleb | E15.cz

Moskva obvinila Západ z vměšování do prezidentských voleb. Hrozí tvrdým protiopatřením

Moskva obvinila Západ z vměšování do prezidentských voleb. Hrozí tvrdým protiopatřením
Ruský prezident Vladimír Putin.
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Moskva má konkrétní důkazy o "destruktivním vměšování" některých západních zemí před březnovými prezidentskými volbami v Rusku. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na tiskové konferenci uvedla, že Rusko tyto státy upozornilo, že podobné aktivity musejí skončit.

"Pokud se tak nestane, budeme muset přijmout tvrdá protiopatření," řekla mluvčí, aniž se zmínila o jejich povaze. Zacharovová ani neuvedla, které státy se vměšování dopouštějí.

Obviněním Západu ruská mluvčí reagovala na pokračující vyšetřování údajného ruského vlivu na prezidentské volby v USA v roce 2016. Zvláštní skupina vyšetřovatelů po stopách ruského vměšování pátrá už devět měsíců, zatím padla čtyři obvinění. Šetření vedou i tři kongresové výbory. Nezvratné důkazy o tom, že by volební štáb Donalda Trumpa tajně spolupracoval s Ruskem na ovlivnění volebního procesu, ale pátrání zatím nepřineslo.

Jedna zpráva za druhou. Demokraté zveřejní vlastní dokument o FBI a ruském vměšování

Zacharovová označila tvrzení o akcích ruských hackerů proti jiným státům a o ruském vlivu na americké volby za neopodstatněná. "Zato my máme informace o konkrétních faktech destruktivního vměšování řady západních států do našich vnitřních záležitostí v souvislosti s prezidentskou volební kampaní," řekla mluvčí.

Prezidentské volby se budou v Rusku konat za měsíc. Kandidátů je osm, ale za jasného vítěze je předem označován dosavadní ruský prezident Vladimir Putin.

Češi by neměli mít podezření ze zásahů Moskvy, říká ruský poslanec

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!