Moskva: Provokace v Baltském moři? Naše letouny dodržují mezinárodní právo | E15.cz

Moskva: Provokace v Baltském moři? Naše letouny dodržují mezinárodní právo

Moskva: Provokace v Baltském moři? Naše letouny dodržují mezinárodní právo
Ruské bombardéry Su-24 nalétávaly na americký torpédoborec USS Donald Cook
• 
ZDROJ: Námořnictvo USA

ČTK

Ruské armádní letouny při nedávných incidentech v Baltském moři dodržely veškeré normy mezinárodního práva, uvedlo ruské ministerstvo obrany v reakci na středeční informace Pentagonu o provokačních přeletech ruských letadel nad americkým torpédoborcem operujícím v Baltském moři.

Americké ministerstvo uvedlo, že dvojice ruských vojenských letadel Su-24 provedla v pondělí a v úterý přelety nad torpédoborcem USS Donald Cook.

Nejméně v jednom případě letěly tak nízko, že to vytvořilo vlny na hladině moře. Poté následoval přelet vrtulníku KA-27 Helix, který pořizoval snímky americké lodi. Torpédoborec operoval v mezinárodních vodách Baltského moře více než 100 kilometrů od západoruského Kaliningradu.

Podle tvrzení Moskvy se americké plavidlo pohybovalo 70 kilometrů od ruské námořní základny v Baltském moři. Veškeré lety ruských strojů se prý přísně řídí principy mezinárodního práva. Ruské letouny při operaci dodržovaly veškeré bezpečnostní normy, konstatovalo ministerstvo obrany.

K podobným incidentům již v minulosti několikrát došlo. Například předloni letoun Su-24 prolétával u stejného amerického torpédoborce v Černém moři.

Jeden z průletů ruských letounů na videu amerického námořnictva

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!