Moskva: Turecko zřejmě chystá invazi do Sýrie | E15.cz

Moskva: Turecko zřejmě chystá invazi do Sýrie

Turecká armáda hlídkuje u syrského města Kobani
Turecká armáda hlídkuje u syrského města Kobani
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruská armáda má „vážné důvody“ se domnívat, že Turecko se připravuje k vojenské intervenci v sousední Sýrii. Moskva své domněnky zdůvodnila množstvím tureckých vojáků a vojenského materiálu rozmístěných na turecko-syrské hranici. Podle Ruska s tím podle všeho souvisí i to, že Ankara zakázala Moskvě vyslat nad Turecko průzkumné letadlo. Turecko se proti tvrzení o chystané invazi ostře ohradilo s prohlášením, že se Rusko snaží odvrátit pozornost od vlastních zločinů v Sýrii.

„Máme vážné důvody pro podezření, že se Turecko intenzivně připravuje na vojenskou intervenci na území suverénního státu: Sýrie,“ uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany generál Igor Konašenkov. Ruská armáda vidí „stále větší počet příznaků tajných příprav tureckých ozbrojených sil k operaci na syrském území,“ řekl generál.

Podle něho soustřeďuje Turecko na hranici „typ zařízení, které se používá k umožnění rychlého přesunu vojenských kolon se zbraněmi a střelivem ve válečné zóně, stejně jako přesunu a evakuace personálu. Pokud si někdo v Ankaře myslí, že zákazem ruského průzkumného letu umožní cokoli zatajit, pak to není profesionál,“ prohlásil generál.

Úřad tureckého premiéra Ahmeta Davutoglua ruské obvinění odmítl. „Rusové se snaží skrýt své zločiny v Sýrii. Prostě odvádějí pozornost od svých útoků na civilisty jako země, která již napadla Sýrii. Turecko má veškeré právo na to, aby přijalo jakékoli opatření k ochraně vlastní bezpečnosti,“ řekl premiérův mluvčí agentuře Reuters.

Důvěra díky průzkumu

Turecko a Rusko jsou spolu se zeměmi EU a s USA signatáři mezinárodní dohody o otevřeném nebi, která předem avizované průzkumné lety mezi jednotlivými státy umožňuje. Cílem je udržovat mezi těmito zeměmi důvěru.

Vztahy mezi Ankarou a Moskvou se prudce zhoršily, když na konci loňského listopadu turecká armáda sestřelila nad turecko-syrskou hranicí ruský bombardér. Ankara Moskvu obvinila z narušení tureckého vzdušného prostoru, což ale Moskva popřela.

Minulý týden Ankara znovu obvinila Rusko, že jeho letadlo narušilo turecký vzdušný prostor. Moskva reagovala prohlášením, že jde o tureckou propagandu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video