Moskvu prý zneklidňují plány na americký protiraketový systém v Jižní Koreji | E15.cz

Moskvu prý zneklidňují plány na americký protiraketový systém v Jižní Koreji

Moderní obranný systém THAAD (Terminal High Altitude Area Defence)
Moderní obranný systém THAAD (Terminal High Altitude Area Defence)
• 
ZDROJ: Wikimedia Commons (public domain)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko požádalo jihokorejského velvyslance v Moskvě o vysvětlení plánů na rozmístění protiraketového systému USA v Jižní Koreji. Agentuře TASS to sdělily informované diplomatické zdroje. Moskvě vadí, že americký Pentagon bude s Jižní Koreou jednat o umístění mobilního protiraketového systému v reakci na rostoucí hrozbu ze strany severokorejského režimu.

Pentagon nabídl Soulu umístění moderního obranného systému THAAD (Terminal High Altitude Area Defence), který ničí nepřátelské rakety v poslední fázi jejich letu. Systém podle pondělního prohlášení mluvčího Pentagonu „zlepší úroveň zabezpečení našeho spojence“.

O THAAD požádala Washington již v neděli Jižní Korea v reakci na odpálení severokorejské rakety, která podle USA vynesla na oběžnou dráhu dva objekty. Zpráva o možném umístění amerického systému v oblasti rozhořčila Čínu, která si kvůli němu předvolala jihokorejského velvyslance.

Ke stejnému kroku se dnes odhodlalo Rusko. Náměstek ministra zahraničí Igor Morgulov v rozhovoru s velvyslancem Pak Ro-pyukem vyjádřil podle TASS znepokojení nad chystanými kroky Jižné Koreje a USA, které podle Ruska mohou na Korejském poloostrově vyvolat závody ve zbrojení.

Podle agentury Interfax ruští diplomaté soudí, že USA chtěly rozmístit v Jižní Koreji systém THAAD už dávno a hledaly jen vhodnou záminku. Systém má údajně dosah radarů 2000 kilometrů, takže bude schopen monitorovat jak území Číny, tak i některých regionů Ruska.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video