Na Donbas nás tajně vozí humanitární konvoje, přiznali ruští žoldnéři | E15.cz

Na Donbas nás tajně vozí humanitární konvoje, přiznali ruští žoldnéři

Proruský separatista
Proruský separatista
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Z ruského Jekatěrinburgu odcestovaly na východní Ukrajinu desítky bývalých příslušníků ruských speciálních jednotek, na Donbas je tajně dopravily humanitární kolony vypravené z Ruska. Uvedl to šéf jekatěrinburských válečných veteránů Vladimir Jefimov. Od léta prý vyslal na Donbas šedesátku bývalých vojáků ruské armády.

Verbováním veteránů se Jefimov zabýval ještě před březnovou anexí ukrajinského Krymu. Po záboru vysílal dobrovolníky do Doněcké a Luhanské oblasti, kde od dubna proruští radikálové bojují proti jednotkám ukrajinské armády. Ruští veteráni tam podle Jefimova mají „zavést pořádek“. Informoval o tom místní server Jekatěrinburg online.

Přijíždíme s humanitárními konvoji

Rusko-ukrajinskou hranici překročili ruští žoldnéři v kolonách, které s humanitárním nákladem na Donbas vysílá Rusko, přiznal Jefimov. Moskva jakýkoli podíl na organizování dobrovolnických oddílů odmítá, odbavení na hranicích ale probíhá bez účasti ukrajinských celníků. Na Donbas už od léta Rusko vyslalo deset humanitárních kolon. Někteří ruští bojovníci prý pronikli na Ukrajinu i jako doprovod vozidel Mezinárodního výboru Červeného kříže.

Na Donbas zamířilo už několik ruských humanitárních konvojů Autor: CTK
Na Donbas zamířilo už několik ruských humanitárních konvojů

Až 240 tisíc rublů měsíčně

Jefimov jekatěrinburský server informoval i o výši platů, které ruští veteráni bojující na východě Ukrajiny pobírají. Řadoví vojáci si prý měsíčně přijdou na 90 tisíc rublů (39 tisíc korun), důstojníci na 150 tisíc, ale třeba i 240 tisíc rublů (až 103 tisíc korun).

Motivy jejich působení na neklidném Donbasu jsou prý různé: „Někdo vyhledává adrenalin, někdo se prostě doma nudí,“ řekl Jefimov. Jiní si jedou vydělat. Ruský server dokonce otiskl kopii formuláře, jímž se dobrovolníci k bojům na Ukrajině mohou hlásit.

V poslední době ale podle Jefimova dochází často k případům, kdy jsou ruští dobrovolníci nuceni z Donbasu odjet. Jejich velitelé si je prý povolávají k sobě a sdělují jim, aby „odjeli domů, protože je už nikdo nepotřebuje“. Dalším verbováním dobrovolníků se proto už Jefimov prý nezabývá. Rezervy ale má.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.