Na Filipínách se zřítilo vojenské letadlo, nejméně 17 lidí přišlo o život | E15.cz

Na Filipínách se zřítilo vojenské letadlo. O život přišlo nejméně 40 členů protiteroristické jednotky

Na Filipínách se zřítilo vojenské letadlo
Na Filipínách se zřítilo vojenské letadlo
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Nejméně 45 osob dnes zahynulo v troskách vojenského transportního letadla, které se zřítilo na jihu Filipín. Uvedla to agentura Reuters. Podle agentury AFP je mezi oběťmi 42 vojáků a tři civilisté, kteří zemřeli na zemi při pádu stroje. Podle ministerstva obrany zůstává pět lidí nezvěstných.

Generálmajor William Gonzales předtím řekl, že se podařilo zachránit pět desítek lidí, kteří se zotavují v nemocnici. Podle Reuters bylo na palubě letadla 96 lidí.

Generál Cirilito Sobejana, který velí filipínským ozbrojeným silám, řekl, že letadlo přepravující vojenskou jednotku minulo přistávací dráhu. Pokusilo se znovu nabrat výšku, ale už se mu to nepodařilo a spadlo.

"Modlíme se, abychom dokázali zachránit více životů," řekl novinářům Sobejanu. Zachránění byli převezeni do vojenské nemocnice.

Čtyřmotorový turbovrtulový transportní letoun Lockheed C-130 Hercules americké výroby přepravoval vojáky z ostrova Mindanao. Mnozí z nich teprve nedávno absolvovali vojenský výcvik a byli posláni na ostrov Jolo, aby posílili operační uskupení bojující proti teroristům v oblasti obývané převážně muslimy, uvedla agentura AFP s odvoláním na velitele filipínských sil.

Islamistům jsou připisovány krvavé teroristické útoky i únosy zahraničních turistů a křesťanských misionářů. Havarovaný stroj byl podle AP jedním ze dvou letounů C-130 původně sloužících v americkém vojenském letectvu, které USA letos poskytly Filipínám v rámci vojenské pomoci.

Minulý měsíc šest příslušníků filipínského letectva zahynulo při nehodě vrtulníku S-70i Black Hawk během nočního cvičení severně od metropole Manily. Helikoptéra havarovala nedaleko bývalé Clarkovy letecké základny. Tu dříve využívala americká armáda, nyní funguje jako průmyslový a turistický komplex. Vrtulník americké výroby byl filipínské armádě dodán společně se šesti dalšími takovými stroji loni v listopadu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video