Na Filipínách zemřelo při záplavách přes 400 lidí | E15.cz

Na Filipínách zemřelo při záplavách přes 400 lidí

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: newshooper.sulekha.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet obětí katastrofálních záplav, které od pátku sužují jih Filipín, stoupl na 436 mrtvých. S odvoláním na Červený kříž to oznámila agentura AFP. Původní údaje hovořily o 200 obětech a asi 400 pohřešovaných. Zástupkyně Červeného kříže na Filipínách Gwen Pangová sdělila agentuře AP, že nový údaj je založen na sečtení těl v pohřebních ústavech.

Nejpostiženější je ostrov Mindanao a jeho dva přístavy Cagayan de Oro a Iligan s 215, respektive 144 mrtvými. Záchranářům se odtud podařilo dostat vrtulníky, auty a loděmi asi 2000 lidí do bezpečí. V pátek pozdě večer začalo pršet a hladiny řek prudce stouply. Z hor se do údolí začala valit bahnitá voda a lidi dostihla mnohdy ve spánku. Úřady s takovou zkázou nepočítaly, v Iliganu byl vyhlášen pouze první stupeň pohotovosti. Starosta Lawrence Cruz řekl, že to je nejhorší katastrofa v dějinách města. „Nezažili jsme podobné záplavy od doby, co město existuje,“ sdělil. Bouři, kterou agentury nazývají Washi a Filipínci Sendong doprovází vítr o rychlosti 75 kilometrů v hodině. Dorazila už na menší ostrov Negros, odkud hlásí 18 mrtvých. Večer měl systém zasáhnout ostrov Palawan.

Cruz také řekl, že voda smetla nejmíň deset vesnic ležících v blízkosti města. Záchranáři prohledávají moře u pobřeží a pátrají po přeživších. V mnoha městech se lidé prodírají po ramena ve vodě nebo se snaží dostat na střechy. Mezi pohřešovanými je i populární rozhlasový moderátor Enie Alsonado, který se snažil pomáhat lidem ve svém sousedství.

Ministryně sociálních věcí Corazon Solimanová v rozhlase prohlásila, že z Cagayan de Oro bylo do deseti evakuačních středisek převezeno 20.000 lidí. Dostali už potravinové balíčky. Požádala, aby se další dobrovolníci zapojili do balení potravin, protože sociálních pracovníků není dostatek. Počítá se s tím, že evakuovaní budou muset zůstat mimo domovy až do Vánoc. Solimanová pro ně požádala vládu o mimořádnou pomoc.

Filipíny mají letos za sebou už téměř dvě desítky velkých bouří, při nichž přišlo o život přes 100 lidí. Sendong je 19. v pořadí a postupuje k Suluskému moři na jihu, v neděli by měla území Filipín opustit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video