Na ISS dorazili noví kosmonauti. Sojuz se připojil i bez jednoho panelu | E15.cz

Na ISS dorazili noví kosmonauti. Sojuz se připojil i bez jednoho panelu

loď Sojuz při přípravě ke startu
loď Sojuz při přípravě ke startu
• 
ZDROJ: NASA/Aubrey Gemignani

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruská vesmírná loď Sojuz s trojicí kosmonautů na palubě se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Oznámila to ruská vesmírná agentura Roskosmos. Následovat má otevření průlezů mezi lodí a výzkumným modulem v ruské části ISS.

Sojuzu, který odstartoval z Bajkonuru v Kazachstánu v noci na dnešek s Rusem Olegem Kononěnkem, Američanem Kjellem Lindgrenem a Japoncem Kimijou Juiem, se během šestihodinového letu neotevřel panel slunečních baterií nalézající se na levém boku. Panel na opačné straně se rozvinul podle plánu. Problémy ale hladké přistání u ISS neovlivnily.

Představitelé Roskosmosu navíc na tiskové konferenci v Bajkonuru později uvedli, že baterie se ještě před příletem k orbitálnímu komplexu přece jen otevřela.

Posádka Expedice 44 - Kjell Lindgren (vlevo), Oleg Kononenko (uprostřed) a Kimiya YuiAutor: NASA
Posádka Expedice 44 - Kjell Lindgren (vlevo), Oleg Kononenko (uprostřed) a Kimiya Yui

Zatímco Lindgren a Jui letí poprvé, Kononěnko je už na svém třetím letu. Ve stavu beztíže strávil již 391 dnů a třikrát vstoupil do vesmírného prostoru. Na ISS je očekává stávající posádka, kterou tvoří Rusové Gennadij Padalka a Michail Kornijenko a Američan Scott Kelly.

Let se opozdil přibližně o dva měsíce kvůli dubnové havárii nákladní lodi Progress. Podle původního plánu měl Sojuz odstartovat na konci května.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video