Na Mexiko se žene mohutný hurikán Patricia, země evakuuje tisíce lidí | E15.cz

Na Mexiko se žene mohutný hurikán Patricia, země evakuuje tisíce lidí

začínající hurikán Patricia
začínající hurikán Patricia
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Západní pobřeží Mexika je v plné pohotovosti a úřady se tam pustily do evakuace tisíců lidí. K pobřeží se totiž blíží mohutný hurikán Patricia, který se stal vůbec nejsilnějším orkánem, jaký kdy byl na americkém kontinentu zaznamenán. Ničivou sílu nabral v noci na dnešek a rychle překonal obvyklé parametry pro nejvyšší, pátou kategorii hurikánů. Meteorologové varují před katastrofálními dopady hurikánu spojenými se sesuvy půdy a záplavami.

V řadě obcí ve třech pacifických státech byl vyhlášen stav ohrožení, školy a přístavy byly uzavřeny a evakuace lidí z nejohroženějších míst je v plném proudu. Na bouři se chystají i turistická letoviska včetně proslulého Acapulca. Podle Světové meteorologické organizace (WMO) dosahuje hurikán Patricia síly tajfunu Haiyan. Ten před dvěma lety zabil na Filipínách přes 7300 lidí.

Hurikán, který byl ještě o den dříve jen tropickou bouří, bleskově nabral na síle a provází ho vítr o rychlosti až 325 kilometrů za hodinu. Jak popsala mluvčí WMO Claire Nullisová, proudění vzduchu je tak silné, že „by dokázalo dostat do vzduchu letadlo“. Po dosažení pevniny by se vichr měl zpomalit na zhruba 280 kilometrů v hodině, což stále může mít neméně devastující účinky na veškerou infrastrukturu.

začínající hurikán Patricia Autor: ctk

Živel se dnes ráno místního času (odpoledne SELČ) nacházel přibližně 200 kilometrů jihozápadně od důležitého přístavu Manzanillo a pohyboval se severozápadním směrem rychlostí 17 kilometrů v hodině. Jak uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC), Patricia je dosud nejsilnější hurikán, jaký byl na západní polokouli zaznamenán. Podle předpovědí NHC dorazí Patricia k pevnině dnes večer místního času (v sobotu nad ránem SELČ) u pobřeží státu Jalisco. Do té doby by měl nepatrně zeslábnout, stále však bude patřit do ničivé čtvrté kategorie hurikánů.

Rovněž sousední stát Colima se musí připravit na lijáky a záplavy, které mohou Patricii provázet. Podle meteorologů mají srážky dosáhnout v průměru 15 až 30 centimetrů, místy ale i téměř 80 centimetrů. Vedle Jalisca a Colimy platí stav ohrožení také v některých městech a obcích státu Nayarit. Guvernér Colimy nařídil na dnešek uzavřít veškeré školy. Lidé v obavách z možných záplav skupují zásoby základních životních potřeb. Největší silou by měl hurikán udeřit v oblasti mezi Manzanillem a oblíbeným letoviskem Puerto Vallarta. Jeho působení však pocítí i lidé ve vzdálenějším Acapulcu, které leží jižněji.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.