Na polského prezidenta kandiduje 11 lidí, favoritem je Komorowski | E15.cz

Na polského prezidenta kandiduje 11 lidí, favoritem je Komorowski

Bronislav Komorowski
Bronislav Komorowski
• 
ZDROJ: Wojciech Grzedzinski, wikimedia, CC BY-SA 3.0 pl

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O post polského prezidenta se v květnových volbách utká jedenáct kandidátů, včetně současného prezidenta Bronislawa Komorowského, který je označován za favorita. Podařilo se jim sesbírat zákonem předepsaných 100 tisíc podpisů na podporu své kandidatury, informovala ústřední volební komise. Z volebního klání vypadla první polská transsexuální poslankyně Anna Grodzká, dostatek podpisů nesehnala.

Nejvíce lidí podpořilo kandidáta konzervativní opoziční strany Právo a spravedlnost Andrzeje Dudu, dále pak Komorowského, někdejšího člena vládní Občanské platformy. Třetí největší počet podpisů sesbírala kandidátka Svazu demokratické levice Magdalena Ogórková, které si od některých kritiků kvůli své politické nezkušenosti a blond vlasům vysloužila přezdívku Barbie.

Největší šanci vyhrát prezidentské volby vypsané na 10. května má Komorowski. Pokud žádný z kandidátů nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu hlasů, budou si Poláci o dva týdny později vybírat mezi dvěma nejsilnějšími uchazeči o nejvyšší funkci v Polsku.

Poláci chtěli "Antikaczynského", proto vyhrál Bronislaw Komorowski

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video