Na sto tisíc věřících se přišlo rozloučit s papežem na Svatopetrské náměstí | E15.cz

Na sto tisíc věřících se přišlo rozloučit s papežem na Svatopetrské náměstí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bouřlivé podpory od desetitisíců lidí se dnes dostalo Benediktu XVI., který při jednom ze svých posledních vystoupení na veřejnosti vyzval k obrodě víry a k obrácení se k Bohu. Odstupující papež, který na Svatopetrském náměstí vedl svoji předposlední modlitbu Anděl Páně, zároveň požádal věřící, aby se modlili i za jeho nástupce.

Před týdnem Benedikt překvapivě oznámil, že 28. února svůj úřad opustí, a tak dnes na pravidelnou nedělní modlitbu přišlo do Vatikánu mnohem více lidí než obvykle. Svatopetrské náměstí bylo zcela zaplněné a nad hlavami shromážděných se objevily velké plakáty s nápisy vyjadřujícími sympatie hlavě římskokatolické církve. Římské úřady odhadly počet přítomných na 100 tisíc.

Papež, hovořící z okna Apoštolského paláce v několika jazycích, vyzval všechny členy církve k obnově, tedy k tomu, aby se „obrátili k Bohu a odvrátili od pýchy a sobectví“. Vybídl také věřící, aby se modlili za něj i za jeho nástupce. Nadšený dav reagoval potleskem i skandováním přání dlouhého života. Na transparentech, které lidé přinesli, byla poděkování v italštině či v papežově rodné němčině: „Grazie“ a „Danke“.

Pontifik, oděný v tradičním bílém rouchu, vyzval katolíky, aby se nebáli bojovat proti zlu, aby odmítali pokušení a aby víru učinili středobodem svého života. „Děkuji, že jste přišli v tak hojném počtu, je to znamení lásky a duchovní blízkosti, které jste mi projevili v těchto dnech,“ řekl Benedikt. Dav odpověděl voláním „Viva il papa!“ (Ať žije papež!), než se po doznění svatopetrských zvonů rozešel.

Římské úřady předpokládaly, že na jedno z posledních Benediktových veřejných vystoupení dorazí až 150.000 lidí, tedy asi trojnásobek obvyklého počtu. K udržení pořádku a zajištění bezpečnosti byla nasazena více než tisícovka policistů a velký počet zdravotníků.

Řím předpokládá, že na bezpečnostní opatření v souvislosti s odchodem papeže a volbou jeho nástupce vynaloží kolem 4,5 milionu eur (zhruba 115 milionů Kč). S velkým množstvím lidí počítají úřady mimo jiné ve středu 27. února, kdy by se měla s papežem při jeho poslední generální audienci rozloučit řada osobností z celého světa.

Pětaosmdesátiletý Benedikt XVI. v pondělí šokoval svět, když nečekaně oznámil, že kvůli vysokému věku a ubývajícím silám odejde po téměř osmi letech z úřadu. Jde o neobvyklý krok, neboť po staletí se papežský úřad uvolňoval až úmrtím hlavy římskokatolické církve.

Papež dnes poznamenal, že v každém okamžiku života se člověk ocitá na křižovatce, kdy si může vybrat, zda bude následovat Boha a skutečné dobro, či zda dá přednost vlastním zájmům. V uplynulém týdnu Benedikt několikrát zopakoval, že rozhodnutí o rezignaci učinil „pro dobro církve“.

Po svém odstoupení by Benedikt, už jako kardinál Joseph Ratzinger, měl asi dva měsíce strávit v papežské letní rezidenci, než se opraví jeho nový příbytek v klášteru u vatikánských zahrad. Vatikánský mluvčí mezitím nevyloučil, že konkláve - shromáždění kardinálů volících nového papeže - by se mohlo uspíšit a začít už den po Benediktově odstoupení, tedy 1. března. Obvyklá praxe přitom je, že konkláve začíná nejdříve patnáctý a nejpozději dvacátý den po uvolnění papežského křesla. Zatím však žádné rozhodnutí zveřejněno nebylo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video