Na Ukrajinu prý vjela kolona ruských tanků, hlásí Kyjev | E15.cz

Na Ukrajinu prý vjela kolona ruských tanků, hlásí Kyjev

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hranici mezi Ruskem a východní Ukrajinou přejela ve čtvrtek kolona s 32 tanky, 16 houfnicovými systémy a třiceti nákladními vozy s municí a bojovníky. Podle agentury Reuters to dnes uvedla ukrajinská armáda. Kyjev rovněž potvrdil stupňování bojů o doněcké letiště, kde údajně armáda zabila 200 povstalců.

„Rozmísťování vojenského vybavení a ruských žoldáků na frontových liniích pokračuje,“ řekl ukrajinský armádní mluvčí Andrij Lysenko. Podle agentury AFP také uvedl, že navzdory klidu zbraní boje na východě země pokračují a za posledních 24 hodin padlo pět ukrajinských vojáků a dalších 16 utrpělo zranění.

Později armádní velení oznámilo, že ukrajinské dělostřelectvo v noci na dnešek podniklo prudký útok na síly separatistů soustředěné u doněckého letiště. Armáda údajně zabila až 200 povstaleckých bojovníků a zničila čtyři tanky, dva obrněné transportéry a dvě houfnice.

Znepokojení v NATO

Nad přesouváním ruské bojové techniky na Donbas a soustřeďováním ruské vojenské síly u hranic dnes vyjádřila znepokojení Severoatlantická aliance.

„Bereme na vědomí zprávy o přechodu ruských tanků a vojáků přes hranice s Ukrajinou a analyzujeme je. Můžeme potvrdit nedávný nárůst počtu vojsk a výzbroje podél východních ukrajinských hranic,“ řekl agentuře Reuters mluvčí aliance.

„Pokud se pohyb ruských vojsk potvrdí, půjde o další důkaz ruské agrese a přímého vměšování s cílem destabilizovat situaci na Ukrajině,“ konstatoval mluvčí. Už ve čtvrtek Kanada vyzvala Rusko, aby se vyvarovalo provokací a dodržovalo dohodu z Minsku, která má pomoci stabilizovat situaci na východní Ukrajině, kde jsou rozsáhlé oblasti pod kontrolou proruských rebelů.

Kanada v této souvislosti uvedla, že je znepokojena zprávami o pohybu ruských vojsk v blízkosti ukrajinských hranic. Proti kanadskému prohlášení se dnes ohradilo ruské ministerstvo obrany s tím, že Ottawa reagovala na nepodložené zprávy.

Na východě Ukrajiny platí na základě dohody z Minsku klid zbraní, který je ale neustále porušován. Z bojových operací se armáda i rebelové navzájem obviňují.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video