Nacističtí zločinci? Podle šéfa izraelských lovců zla jich po světě běhají tisíce | E15.cz

Nacističtí zločinci? Podle šéfa izraelských lovců zla jich po světě běhají tisíce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Po světě jsou na svobodě stále stovky až tisíce bývalých nacistů, kteří jsou podezřelí z válečných zločinů. Agentuře AFP to řekl Efraim Zuroff, ředitel Centra Simona Wiesenthala, které se pátrání po pachatelích válečných zločinů věnuje. 

Připustil ale, že většina z nich nebude souzena, protože mnohé země nejsou ochotné je stíhat.

Zuroff, který se vyjádřil před nadcházejícím dnem památky na oběti holokaustu, zvlášť odsoudil laxnost Ukrajiny, kde je podle něj hodně kolaborantů s nacisty. Připomenul i případy Norska a Švédska, kde nemá justice ani možnost stíhat bývalé válečné zločince. "Přitom někteří Norové dobrovolně pomáhali silám SS a byli posláni na východ, kde páchali zločiny proti lidskosti," zdůraznil šéf centra.

Naopak pochválil Německo, kde justice v roce 2011 zavedla změny umožňující stíhat všechny osoby, které kolaborovaly s nacisty ve vyhlazovacích táborech. Lze tak očekávat, že za podíl na zavraždění asi šesti milionů Židů nacisty a jejich kolaboranty bude nyní v Německu souzeno více lidí, věří Zuroff.

Podle Centra Simona Wiesenthala v Jeruzalémě bylo od roku 2001 za účast na vyhlazování Židů odsouzeno ve světě 104 bývalých nacistů. To je podle Zuroffa hrozně málo. Příčinu vidí nejen v malé vůli některých zemí, ale i v tom, že do holokaustu se zapojilo tak moc lidí, že ani není možné je všechny postavit před soud. Velký počet jich už také zemřel.

Simon Wiesenthal: V životě legendárního lovce nacistů hrála důležitou roli Praha. Více zde >>>

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video