Nadšení Kremlu z Trumpa opadá. Rozčarovaní ale nejsme, tvrdí Moskva | E15.cz

Nadšení Kremlu z Trumpa opadá. Rozčarovaní ale nejsme, tvrdí Moskva

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

 Ruské vedení není politikou nového prezidenta USA Donalda Trumpa zklamáno. Podle dnešního prohlášení kremelského mluvčího Dmitrije Peskova si Moskva nikdy nedělala iluze o zlepšení rusko-amerických vztahů a se závěry počká až na osobní setkání Donalda Trumpa s prezidentem Vladimirem Putinem.

Rusko po překvapivém výsledku prezidentských voleb v USA spoléhalo na oteplení ve vzájemných vztazích, které za vlády Baracka Obamy výrazně ochladly. Moskva očekávala součinnost v boji proti terorismu a tajně podle moskevských médií doufala i ve zrušení nebo alespoň zmírnění amerických protiruských sankcí.

V poslední době ale v Kremlu nadšení upadá, tvrdí ruští i američtí komentátoři. I oficiální ruská média upozorňují, že Trump v důsledku "protikremelské mediální kampaně" ze své náklonnosti k Moskvě ustupuje.

Peskov dnes ujistil novináře, že Kreml nemá o zlepšení rusko-amerických vztahů žádné iluze. "Nikdy jsme růžové brýle nenosili a nikdy jsme si žádné iluze nedělali. Proto nemáme čím být rozčarováni," řekl.

Trump je navíc ve funkci sotva měsíc, a tak jsou jakákoli hodnocení předčasná. "Tím spíš, že se žádné podstatné kontakty mezi hlavami obou států neuskutečnily," řekl kremelský mluvčí. "Až v okamžiku, kdy si budou moci podrobně pohovořit, se ukáže, kde přetrvávají podstatné rozpory a kde lze tušit oblasti vzájemného porozumění," dodal Peskov.

Kdy by se setkání obou státníků mohlo uskutečnit, není zatím jasné. Kremelské zdroje podle agentury Interfax naznačují, že příprava intenzivně pokračuje. Peskov ale dnes novinářům řekl, že datum summitu je "absolutně neznámé".

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.