Náklady na běžence v Německu mohou dosáhnou 1,5 bilionu korun ročně | E15.cz

Náklady na běžence v Německu mohou dosáhnou 1,5 bilionu korun ročně

Náklady na běžence v Německu mohou dosáhnou 1,5 bilionu korun ročně
Ilustrační foto migrantů
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Výše v přepočtu až 1,5 bilionu korun mohou v příštích letech v Německu dosáhnout ročně náklady na opatření spojená s řešením imigrace. Odhad zveřejnil Ústav světového hospodářství (IfW) ze severoněmeckého Kielu. Částka ale bude záviset na dalším vývoji migrace i rychlosti, s jakou se budou příchozí v Německu integrovat na pracovním trhu.

Ročně by se náklady na přijetí, zajištění a integraci migrantů mohly podle IfW pohybovat kolem 25 až 55 miliard eur (676 miliard až 1,5 bilionu korun). Nižší částku bude třeba vynaložit v případě, že po roce 2018 do země bude přicházet už jen nanejvýš 360 tisíc lidí ročně. Nákladnější varianta počítá s příchodem milionu běženců každý rok v následujících pěti letech.

I v případě horší z předpovídaných variant ale zůstanou náklady podle odhadů pod dvěma procenty hrubého domácího produktu, a Německo by tak mělo imigraci zvládat bez větších problémů. Odborníci z IfW předpokládají, že se do vlasti ve střednědobém horizontu vrátí asi jen třicet procent migrantů. Zbytek zůstane v Německu. Dvacet procent se bude ale jen těžko integrovat na pracovní trh. Celkově autoři studie očekávají, že příchod migrantů do Německa bude mít na domácí obyvatelstvo pozitivní hospodářský dopad.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!