Napětí v Polsku pokračuje. Duda odmítl vládní návrhy na jmenování generálů | E15.cz

Napětí v Polsku pokračuje. Duda odmítl vládní návrhy na jmenování generálů

ČTK

Polský prezident Andrzej Duda odmítl podepsat jmenování nových generálů armády. Podle agentury Reuters jde o další projev napětí panujícího mezi prezidentem a vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS).

Podle Bloombergu Dudovi vadí nejasnosti v návrhu nového systému velení armády. Mluvčí národního bezpečnostního úřadu Marcin Skowron neupřesnil, kolika lidí se Dudovo odmítnutí týká, polská média však hovoří o 46 osobách. Zdroje z Dudova okolí citované Reuters hovoří o asi desítce generálů. Měli nahradit velitele, jež dříve odvolal ministr obrany Antoni Macierewicz.

Duda dosud plnil přání šéfa PiS Jaroslawa Kaczyńského, ale v červenci oznámil, že se rozhodl vetovat dva kontroverzní zákony o nejvyšším soudu. Daly by podle něj přílišnou moc ministrovi spravedlnosti a současně generálnímu prokurátorovi v jedné osobě, který je navíc stranou ve sporech odehrávajících se před nejvyšším soudem.

PiS prosadila sporné zákony v Sejmu i senátu navzdory kritice opozice i Evropské komise. K prezidentově překvapivému vetu zřejmě přispěly i velké demonstrace proti novým zákonům.

Konec zahraničních vlastníků v polských médiích? Tamní vláda chce prý zakročit proti kritice

Podle analytiků citovaných Reuters Duda sice získal v roce 2015 svůj úřad díky podpoře PiS, ale nyní chce ukázat, že je nezávislý coby prezident i coby nejvyšší velitel ozbrojených sil.

"Jde zřejmě méně o generály a víc o to, že prezident dospěl k názoru, že je třeba říci hlasitě a veřejně, že všechny příležitosti k dialogu s ministerstvem obrany byly vyčerpány," sdělil bezpečnostní analytik Marek Świerczyński.

Personální šéfka Dudova úřadu Halina Szymańská v televizi řekla, že nejde o konflikt mezi prezidentem a ministerstvem obrany. "Nejprve je třeba vybudovat nové velení a kontrolní struktury a teprve potom je možné učinit personální rozhodnutí," řekla.

Varšava chce dál bojovat o justiční reformu. I přes veto prezidenta Dudy

Bloomberg upozornil, že mezi Dudou a ministrem obrany panují už několik měsíců neshody kolem nového systému velení. Macierewicz v červnu zabránil jednomu prezidentovu poradci v přístupu k tajným informacím.

Navržení noví generálové se měli svých funkcí ujmout 15. srpna, kdy slaví polská armáda svůj svátek.

Brusel zahájil kroky proti Polsku, obává se ztráty nezávislosti soudů
Šéf Evropské rady Tusk bude vypovídat k havárii ve Smolensku. Musí vysvětlit zmařené pitvy

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!