Napětí v Polsku pokračuje. Duda odmítl vládní návrhy na jmenování generálů | E15.cz

Napětí v Polsku pokračuje. Duda odmítl vládní návrhy na jmenování generálů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Polský prezident Andrzej Duda odmítl podepsat jmenování nových generálů armády. Podle agentury Reuters jde o další projev napětí panujícího mezi prezidentem a vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS).

Podle Bloombergu Dudovi vadí nejasnosti v návrhu nového systému velení armády. Mluvčí národního bezpečnostního úřadu Marcin Skowron neupřesnil, kolika lidí se Dudovo odmítnutí týká, polská média však hovoří o 46 osobách. Zdroje z Dudova okolí citované Reuters hovoří o asi desítce generálů. Měli nahradit velitele, jež dříve odvolal ministr obrany Antoni Macierewicz.

Duda dosud plnil přání šéfa PiS Jaroslawa Kaczyńského, ale v červenci oznámil, že se rozhodl vetovat dva kontroverzní zákony o nejvyšším soudu. Daly by podle něj přílišnou moc ministrovi spravedlnosti a současně generálnímu prokurátorovi v jedné osobě, který je navíc stranou ve sporech odehrávajících se před nejvyšším soudem.

PiS prosadila sporné zákony v Sejmu i senátu navzdory kritice opozice i Evropské komise. K prezidentově překvapivému vetu zřejmě přispěly i velké demonstrace proti novým zákonům.

Podle analytiků citovaných Reuters Duda sice získal v roce 2015 svůj úřad díky podpoře PiS, ale nyní chce ukázat, že je nezávislý coby prezident i coby nejvyšší velitel ozbrojených sil.

"Jde zřejmě méně o generály a víc o to, že prezident dospěl k názoru, že je třeba říci hlasitě a veřejně, že všechny příležitosti k dialogu s ministerstvem obrany byly vyčerpány," sdělil bezpečnostní analytik Marek Świerczyński.

Personální šéfka Dudova úřadu Halina Szymańská v televizi řekla, že nejde o konflikt mezi prezidentem a ministerstvem obrany. "Nejprve je třeba vybudovat nové velení a kontrolní struktury a teprve potom je možné učinit personální rozhodnutí," řekla.

Bloomberg upozornil, že mezi Dudou a ministrem obrany panují už několik měsíců neshody kolem nového systému velení. Macierewicz v červnu zabránil jednomu prezidentovu poradci v přístupu k tajným informacím.

Navržení noví generálové se měli svých funkcí ujmout 15. srpna, kdy slaví polská armáda svůj svátek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video