Šéf Evropské rady Tusk bude vypovídat k havárii ve Smolensku. Musí vysvětlit zmařené pitvy | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Šéf Evropské rady Tusk bude vypovídat k havárii ve Smolensku. Musí vysvětlit zmařené pitvy

ČTK

Bývalý polský premiér, předseda Evropské rady Donald Tusk je na čtvrtek ráno předvolán na prokuraturu, aby vypovídal ohledně letecké katastrofy u Smolenska, kde v dubnu 2010 zahynul tehdejší prezident Lech Kaczyński a 95 dalších lidí. Expremiér se dostaví o desáté dopoledne, uvedl Tuskův spolupracovník, bývalý vládní mluvčí Pawel Graś.

Prokuratura se chce Tuska vyptávat na pochybení při pitvách obětí smolenské katastrofy; dodatečně se totiž přišlo na záměnu těl v rakvích. Původně si jej předvolala na 5. července, ale Tusk se omluvil s odvoláním na služební povinnosti.

Tusk podstoupil osmihodinový výslech na prokuratuře již 19. dubna. Následně uvedl, že nemůže s ohledem na vyšetřování sdělit žádné podrobnosti, nicméně zdůraznil, že "celá záležitost má mimořádně politický charakter".

Polský ministr obrany podal na Tuska trestní oznámení, spáchat měl diplomatickou zradu

Tusk nevypovídal jako podezřelý, pouze jako svědek. Nicméně mnozí jeho předvolání k výslechu považovali za součást očividné snahy polské vlády a šéfa vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského Tuska zdiskreditovat spojováním s různými skandály.

Prokuratura je v Polsku podřízena ministru spravedlnosti, který plní roli generálního prokurátora.

Předvolání k výslechu přišlo záhy po zvolení Tuska šéfem Evropské rady, čemuž se Kaczyński prostřednictvím premiérky Beaty Szydlowé usilovně, ale nakonec marně snažil zabránit.

Kaczyński: Za pád letadla u Smolensku má zodpovědnost Tusk

Chystané Tuskovo potupení předvoláním k výslechu se ale podle opozičních médií zvrtlo v demonstraci, když na varšavském nádraží Tuska na jaře vítaly stovky stoupenců mávajících vlajkami EU, zatímco přívrženci PiS mu nadávali do zrádců.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!