NASA ukončuje spolupráci s Ruskem, výjimkou zůstane ISS | E15.cz

NASA ukončuje spolupráci s Ruskem, výjimkou zůstane ISS

NASA ukončuje spolupráci s Ruskem, výjimkou zůstane ISS
Rameno Mezinárodní vesmírné stanice
• 
ZDROJ: NASA, CC BY 2.0

ČTK

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) pozastavuje s výjimkou Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) veškerou spolupráci s Ruskem. Vesmírná agentura toto rozhodnutí oznámila týden poté, co i přes ruskou anexi ukrajinského Krymu označila americko-ruské kosmické vztahy za dobré.

V rámci nového přístupu nebudou zaměstnanci NASA cestovat do Ruska a ani přijímat ruské návštěvy. Se svými kolegy z Ruska nebudou smět udržovat elektronický kontakt a ani pořádat společné telekonference.

Jedinou výjimkou jsou aktivity týkající se ISS. NASA a ruská kosmická agentura Roskosmos budou „pokračovat ve společné práci na bezpečnosti a návaznosti operací“ na orbitálním komplexu, uvedl v prohlášení Národní úřad pro letectví a vesmír.

Spojené státy jsou přitom na ruském kosmickém programu závislé, neboť v současné době nemají po vyřazení raketoplánů vlastní kosmickou loď, kterou by mohly dopravit astronauty do vesmíru. Američané proto využívají ruská plavidla Sojuz, za jedno místo v této kosmické lodi platí takřka 71 milionů dolarů (přes 1,4 miliardy korun).

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!