Náskok Clintonové se ztenčuje, boj kandidátů demokratů může být těsný | E15.cz

Náskok Clintonové se ztenčuje, boj kandidátů demokratů může být těsný

Hilary Clintonová
Hilary Clintonová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Náskok Hillary Clintonové jako demokratické favoritky na prezidentku Spojených států se výrazně snížil. Dosud si na celoamerické úrovni udržovala nad rivalem Berniem Sandersem náskok dvacet procentních bodů, aktuální průzkum listu The New York Times a televize CBS News připsal někdejší první dámě USA vedení jen o sedm procentních bodů.

Volební kampaň v USA se dostává do klíčové fáze, neboť v únoru začínají demokraté i republikáni rozhodovat o nominacích ve stranických primárkách. A pro Clintonovou průzkumy veřejného mínění nenaznačují dobrý start. V Iowě, kde se hlasování uskuteční 1. února, i o týden později v New Hampshire sondáže mírně favorizují vermontského senátora Sanderse.

I tým Clintonové přiznává, že volební klání v obou státech bude tvrdé. Pokud by Clintonová v jednou či obou prohrála, nebude to mít podle šéfa její kampaně Johna Podesty výraznější následky, neboť v březnu se bude několik primárních hlasování konat v jižanských státech, kde má Clintonová oporu v černošských voličích.

Sanders se dotahuje

Aktuální celoamerický průzkum veřejného mínění nicméně ukazuje, že boj o demokratickou prezidentskou nominaci se může zdramatizovat, ačkoli se zprvu zdálo, že Clintonová nemá vážnější konkurenci. Nyní by jí podle sondáže The New York Times/CBS News dalo hlas 48 procent voličů, zatímco Sandersovi 41 procent. Stejný průzkum v prosinci přitom hlásil, že Clintonová si s podporou 52 procent drží nad Sandersem náskok rovných 20 procentních bodů.

Nová sondáž dále ukázala, že straničtí voliči mladší 45 let podporují více Sanderse, a to v poměru dva ku jedné. Přes 70 procent demokratických voličů je nicméně přesvědčeno, že primárky vyhraje Clintonová. Ta se navíc může zřejmě spolehnout na rozhodnější voliče, protože častěji než Sandersovi příznivci odpovídali, že jsou s výběrem svého kandidáta již napevno rozhodnuti.

Vítězové stranických hlasování budou oficiálně známi na konci července, kdy rovněž započne závěrečná fáze volební kampaně před listopadovými prezidentskými volbami. Nástupce současné hlavy státu Baracka Obamy se úřadu ujme v lednu 2017.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video