Navalnyj předal registraci k prezidentským volbám. Účastnit se jich však nesmí, tvrdí komise | E15.cz

Navalnyj předal registraci k prezidentským volbám. Účastnit se jich však nesmí, tvrdí komise

ČTK

Ruský protikorupční bloger Alexej Navalnyj předal ústřední volební komisi dokumenty potřebné k registraci za kandidáta v prezidentských volbách, které se budou konat příští rok v březnu. Oznámila to dnes ruská rozhlasová stanice Echo Moskvy. Šéfka komise Ella Pamfilovová Navalného upozornila, že jako odsouzený se voleb nemůže zúčastnit.

Navalnyj byl letos v květnu pravomocně odsouzen na pět let podmínečně za okradení lesnického podniku Kirovles. Politik, považovaný za hlavní postavu ruské opozice, soudní proces označil za politický a za projev snahy Kremlu zbavit se nepohodlného kritika a soupeře Vladimira Putina. Navzdory zamítavému stanovisku volební komise hodlá Navalnyj na své kandidatuře trvat.

V minulých dnech Navalnyj získal dostatečné množství hlasů, aby se o kandidaturu mohl ucházet. O víkendu se příznivci opozičního politika sešli ve dvaceti ruských městech. Ruské zákony vyžadují, aby prezidentského kandidáta podpořilo nejdřív minimálně 500 lidí. Teprve pak následuje druhý krok, tedy shromáždění nejméně jednoho milionu podpisů.

Navalnyj podle průzkumů veřejného mínění nemá šanci volby vyhrát, podporují ho údajně jednotky procent voličů. Hlavní favorit Putin by měl ve volbách dostat podle odhadů kolem 65 procent hlasů.

Lavrov a Johnson se v Moskvě pohádali kvůli ruském vměšování
Navalnyj má od Ruska dostat dva miliony za nespravedlivý proces, rozhodl Štrasburk

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud