Navalnyj má od Ruska dostat dva miliony za nespravedlivý proces, rozhodl Štrasburk | E15.cz

Navalnyj má od Ruska dostat dva miliony za nespravedlivý proces, rozhodl Štrasburk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Evropský soud pro lidská práva dnes nařídil Rusku, aby vyplatilo opozičníkovi Alexeji Navalnému a jeho bratru Olegovi přibližně 76 000 eur (asi dva miliony korun) jako úhradu soudních nákladů a odškodnění za porušení práva na spravedlivý proces při odsouzení za údajné zpronevěry v ruské pobočce francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Soud zároveň neshledal ruský proces politickým, našel v něm však procesní pochybení.

Ruské ministerstvo spravedlnosti i tak vyjádřilo s verdiktem nespokojenost a nevyloučilo, že se během tříměsíční lhůty odvolá. Podle Moskvy k žádným pochybením během soudu nedošlo. Rozsudek tak ještě není pravomocný.

Advokáti bratří Navalných se naopak na základě rozhodnutí štrasburského soudu hodlají domáhat přehodnocení celého případu a propuštění Olega Navalného na svobodu.

Moskevský soud v prosinci 2014 za zpronevěru odsoudil bratry shodně k 3,5 letům: Alexeje podmíněně, Olega nepodmíněně. Tyto tresty ponechal ruský odvolací soud v platnosti.

Alexej Navalnyj byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu také za údajné zpronevěry u ruské firmy Kirovles. Ačkoliv štrasburský soud loni vyhověl Navalného žalobě i v tomto případě a přiznal mu odškodnění, ruský soud jej v opakovaném procesu znovu odsoudil ke stejnému trestu.

Opozičník považuje všechny procesy a tresty za vykonstruované - tvrdí, že se ho tak snaží Kreml umlčet. Kvůli vyměřenému trestu se podle úřadů nesmí v březnu 2018 zúčastnit prezidentských voleb.

Navalnyj podle předsedkyně ústřední volební komise Elly Pamfilovové bude moci kandidovat až po roce 2028. "Má ještě celý život před sebou," dodala.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video