Lavrov a Johnson se v Moskvě pohádali kvůli ruském vměšování | E15.cz

Lavrov a Johnson se v Moskvě pohádali kvůli ruském vměšování

ČTK

Ministři zahraničí Ruska a Británie Sergej Lavrov a Boris Johnson se při pátečním jednání v Moskvě pohádali kvůli údajnému vměšování Ruska do volebních procesů v Evropě a USA. Informují o tom ruská média. Nakonec se v přítomnosti novinářů shodli na tom, že je třeba "obrátit list".

"Boris Johnson nedávno prohlásil, že nemá žádné důkazy o ruském vměšování do referenda o brexitu," poznamenal Lavrov. "Důkazy o ÚSPĚŠNÉM ruském vměšování," opravil svého partnera Johnson. Lavrov opáčil, že kdyby se Johnson okamžitě neohradil, "pokazil by si reputaci v britských médiích".

"Sergeji, bojím se spíš o tvou reputaci," pokračoval podle agentury TASS ve sporu britský ministr. "Považoval bych za důležité, kdybyste přiznali ruské pokusy vměšovat se do našeho referenda. Ať byly jakékoli, skončily nezdarem. Kdyby tyto pokusy měly úspěch, všechno by bylo jinak".

Úspěch se nedostavil, protože žádné pokusy nebyly, trval na svém Lavrov. "Když někdo tvrdí opak, musí předložit důkazy, bez nich je obtížné o tom mluvit. Vaše západní parta si to vymyslela a teď se stala rukojmím vlastních výmyslů," prohlásil Lavrov.

Putin se mohl zapsat zlatým písmem do ruské historie, říká Michael Romancov

Podle Johnsona existuje mnoho důkazů o ruském vměšování do voleb v Německu, Dánsku, Francii nebo ve Spojených státech. Britský ministr nicméně podle agentury Interfax navrhl obrátit list. "Můžeme se pohnout dopředu, podobné pokusy musejí zůstat v minulosti," řekl Johnson a dodal, že Lavrov s tím nepochybně souhlasí.

Informace o vměšování ruských hackerů do referenda o brexitu, které se uskutečnilo letos v červnu, prošetřuje Dolní sněmovna britského parlamentu. Údajné kybernetické operace Rusů při loňských prezidentských volbách v USA vyšetřují tři výbory amerického Kongresu.

Kauza údajného vměšování Ruska do amerických voleb má prvního obviněného

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!