Návrat do Iráku stál USA už 560 milionů dolarů | E15.cz

Návrat do Iráku stál USA už 560 milionů dolarů

Letecké doručování zásob (ilustrační foto)
Letecké doručování zásob (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: U.S. Army

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vojenské operace v Iráku, včetně leteckých útoků a pozorovacích letů, stály Spojené státy od poloviny června 560 milionů dolarů (11,8 miliardy korun). Denní náklady tak v průměru činí 7,5 milionu dolarů. Uvedla to agentura AP s odvoláním na informace Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu John Kirby dodal, že v červnu byly náklady mnohem nižší. Po zahájení leteckých náletů v severním Iráku však prudce vzrostly. Od 8. srpna již USA uskutečnily 110 vzdušných úderů.

Pentagon má také bezpečnostní síly v Bagdádu a Irbílu, které zde mají za úkol chránit Američany a zařízení. V obou městech jsou také skupiny amerických vojáků kvůli koordinaci iráckých a kurdských sil a kvůli hodnocení síly a taktiky ozbrojených sil Islámského státu.

Kirby dodal, že náklady na operace jsou hrazeny z letošního fondu Pentagonu pro nahodilé události v zahraničí. Podle vysokých úředníků má Pentagon nyní dostatek prostředků do září. Pokud se ale budou operace v Iráku dále stupňovat, bude zřejmě nutné znovu zvážit požadavek na peníze z rozpočtu pro příští rok.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.