Nazarbajev vyzval Moskvu a Istanbul k urovnání roztržky | E15.cz

Nazarbajev vyzval Moskvu a Istanbul k urovnání roztržky

kazašský prezident Nursultan Nazarbajev
kazašský prezident Nursultan Nazarbajev
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jeden z nejbližších spojenců Moskvy, kazašský prezident Nursultan Nazarbajev dnes vyzval Rusko a Turecko, aby společně vyšetřily incident se sestřelením ruského bombardéru Su-24 tureckou stíhačkou F-16 a urovnaly své vztahy. Informovala o tom agentura Reuters.

„Ať je to jakkoli obtížné, myslím si, že je nutné společně vytvořit (vyšetřovací) komisi, rychle její práci dokončit, stanovit viníky, nazvat a přiznat chyby a obnovit vztahy. K tomu vyzývám naše přátele v Rusku a v Turecku,“ prohlásil Nazarbajev v každoročním poselství k občanům své středoasijské země. Ti jsou podle něj „silně rozhořčeni“ roztržkou mezi Moskvou a Istanbulem.

Istanbul tvrdí, že ruský bombardér sestřelil až poté, co stroj přeletěl hranice, a po opakované výstraze. Naopak Moskva tvrdí, že letoun byl sestřelen bez varování nad územím Sýrie.

Nazarbajev podle agentury TASS poznamenal, že všechny podrobnosti incidentu nejsou známy, ale je skutečností, že ruský bombardér neletěl bombardovat Turecko. Obě znesvářené země by se tedy měly domluvit a nekazit si vztahy, které zlepšovaly po mnoho let, což teď může přijít vniveč.

Úder do zad, reagoval Putin

Ruský prezident Vladimir Putin označil sestřelení bombardéru za „úder do zad“ a varoval před vážnými důsledky ve vzájemných vztazích. Rusko pak v odvetě vyhlásilo proti Turecku sankce, a to včetně opětovného zavedení víz. Nejcitelněji by Turecko postihl úbytek ruských turistů.

Konflikt Moskvy a Istanbulu znepokojil i jiné ruské spojence, jak podle stanice BBC ukázala i víkendová schůzka běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka s ázerbájdžánským vůdcem Ilhamem Alijevem; i v tomto případě se hovořilo o možnosti zprostředkování „mírových“ rozhovorů po vzoru minských jednání o urovnání ukrajinského konfliktu.

Tereza Spencerová: Máme problém. Turecko

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.